- Kilkanaście lat temu w Stowarzyszeniu SUM narodziła się idea Misterium, które w Wielki Piątek podążałoby ulicami grodu nad Motławą wśród ludzi spieszących do i z pracy, robiących ostatnie przedświąteczne zakupy. Rozgrywające się na ruchliwych ulicach żyjącego przyspieszonym, przedświątecznym rytmem miasta misterium nie pozostawiało nikogo obojętnym - mówił Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM Gdańsk. - Jego szlak przebiegał z Długiego Targu na Górę Gradową, gdzie następował finał, czyli ukrzyżowanie Jezusa.
W tym roku stowarzyszenie uznało, że w tym szczególnym czasie Wielkiego Postu należy wydobyć dla misteryjnego wydarzenia także inne miejsca oraz zmienić formę.
- Dlatego przygotowaliśmy coś, co mamy nadzieję, na podobieństwo dotychczasowego widowiska, stanie się ważnym momentem Wielkiego Piątku. Misterium Gdańskie - „Sąd nad Jezusem” to coś zupełnie innego niż dotychczasowe przedsięwzięcia - mówi dalej Parell.
Spektakl skupił się wokół jednego elementu Męki Pańskiej, czyli tytułowego sądu. Jednak poprzez symbolikę miejsca, a była to przestrzeń miedzy Złota Bramą a Katownią, przedstawienie miało ogarnąć całość przypominanej drogi cierpienia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. - Katownia to przecież nic innego jak ciemnica i Golgota zarazem, Złota Brama i Strzelnica św. Jerzego to pałace Heroda, Annasza i Kajfasza. Pełni symboliki tej przestrzeni dodaje właśnie tu zaczynająca się Droga Królewska - dopowiada prezes Stowarzyszenia SUM Gdańsk. Według niego „Sąd nad Jezusem” to także spojrzenie na ten moment z początków chrześcijaństwa przez pryzmat współczesności, dzisiejszych świadków historii, którą jak się wydaje, znamy doskonale, ale która w każdym momencie dziejów jest trochę inna.
XI Misterium Męki Pańskiej. Poruszająca inscenizacja ulicami Gdańska [ZDJĘCIA]
Autorem scenariusza i reżyserem „Sądu nad Jezusem“ Robert Cyrta. W roli Jezusa wystąpił Marcin Szychowski, a Maryi - Marzena Nieczuja -Urbańska. W przedstawieniu nie zabrakło też postaci Kajfasza, Annasza, Piłata i jego żony Prokli, Heroda, Judasza, św. Jana, św. Weroniki czy Archanioła. Istotnym wsparciem misterium była realizowana na żywo, specjalnie przygotowana dla tego wydarzenia muzyka zespołu Karpaty Magiczne.
Na ulicach wielu pomorskich miast w piątek zorganizowano Drogi Krzyżowe: