W 2021 roku 23 chińskich pływaków przyłapano na stosowaniu trimetazydyny przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) nie zawiesiła sportowców, przyjmując wersję strony chińskiej, jakoby w kuchni hotelu, w którym przebywali, znaleziono ślady leku.
Audyt niezależnego prokuratora w sprawie dopingu chińskich pływaków
W związku z tym Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) ogłosiła, że zaufanie do WADA zostało podważone i wezwała do przeglądu jej działań. WADA odrzuciła podejrzenia, ale zapowiedziała ponowne rozpatrzenie sprawy, prosząc o to niezależnego prokuratora Erica Cottiera.
Audytor ze Szwajcarii nie znalazł żadnych dowodów na stronniczość lub faworyzowanie Chin przez WADA.
Pełne zaufanie MKOl do WADA i wezwanie do szanowania jej autorytetu
„Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) potwierdza swoje pełne zaufanie do WADA i jej kierownictwa, które w ostatnich latach wdrożyło szereg inicjatyw wzmacniających system antydopingowy. MKOl wzywa wszystkie zainteresowane strony do szanowania autorytetu WADA w walce z dopingiem. Szacunek ten jest podstawą, na której powstała WADA
” – stwierdził MKOl w oświadczeniu.
Zdumienie włączeniem World Aquatics do eksterytorialnego śledztwa USA
Także Stowarzyszenie Międzynarodowych Federacji Letnich Igrzysk Olimpijskich (ASOIF) wyraziło zdumienie, że jedna z jej członkowskich Międzynarodowych Federacji Olimpijskich (IF) – World Aquatics została zobowiązana do złożenia zeznań w charakterze świadka w federalnym dochodzeniu prowadzonym przez Stany Zjednoczone (USA) w związku z dopingiem chińskich pływaków.
„Amerykańskie śledztwo karne w sprawie dopingu prowadzone za granicą oraz niedawna postawa Amerykańskiej Agencji Antydopingowej zagrażają roli i niezależności Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), a co za tym idzie, zaufaniu do globalnego systemu antydopingowego oraz autonomii zasad i regulacji sportowych” – czytamy w piśmie ASOIF.
ASOIF nalega na pilne wyjaśnienia Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego
Stowarzyszenie wyraziło jednocześnie obawy, że prowadzenie eksterytorialnego dochodzenia przez USA zagraża bezpieczeństwu sportowców, działaczy sportowych i przedstawicieli międzynarodowych organizacji sportowych podróżujących do Stanów na międzynarodowe zawody sportowe.
ASOIF zwróciło się do Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego oraz Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Los Angeles 2028 o pilne wyjaśnienia dotyczące pozycji WADA jako instytucji i poszanowania podstawowych zasad Światowego Kodeksu Antydopingowego.
