Młodzież, która nosi mundur wie, że to zobowiązuje. Rozmowa z Jarosławą Łoncką, dyrektor PZS nr 1 w Kościerzynie

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Od września 2022 r. w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie działa klasa przygotowania wojskowego.
Od września 2022 r. w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie działa klasa przygotowania wojskowego. Edyta Łosińska-Okoniewska
Jarosława Łoncka, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie mówi o tym, jak klasa przygotowania wojskowego wpływa na młodzież i dlaczego uczniowie wybierają "mundurówki".

Od września w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie działa klasa przygotowania wojskowego. Jakie wnioski nasuwają się po pierwszym semestrze funkcjonowania?

W PZS nr 1 w Kościerzynie uruchomiono w tym roku szkolnym oddział przygotowania wojskowego (OPW) i dzisiaj wiemy, że była to dobra decyzja. Nie ukrywam, że pojawiły się trudności, ale udało nam się i traktujemy to, jako pełny sukces. Młodzież, która podjęła decyzję o nauce w tej klasie, była świadoma tego, na co się decydują i był to ich pierwszy a czasami jedyny wybór szkoły podczas rekrutacji. Dlatego uczniowie tej klasy są zdyscyplinowani, małymi krokami wchodzą w dryl wojskowy. Wiedzą, że noszą mundur z oznaczeniem biało czerwonym, a to zobowiązuje. Bardzo ważną sprawą jest opieka patronackiej jednostki wojskowej, w naszym przypadku 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, ponieważ część zajęć odbywa się na terenie jednostki wojskowej. Chociaż to nasze początki w szkoleniu, ale młodzież już teraz przygotowuje się do różnych konkursów typu musztra, strzelanie itp., więc widać, że to nie był przypadek, aby uczyć się w tej klasie. Takim pięknym dopełnieniem podjętej przez nich nauki w tej klasie było uroczyste ślubowanie w obecności wielu gości i dowództwa jednostki oraz otrzymanie tytułu kadeta. Uhonorowano również tych, którzy zasłużyli na odznakę super kadeta.

Czy młodzież chętnie podjęła naukę na tym kierunku? Jakie są perspektywy na następny nabór?

Oczekiwania na uruchomienie tej klasy były duże, jeszcze przed procesem rekrutacji pojawiały się pytania rodziców i uczniów czy będzie w Ekonomiku ten kierunek. Dlatego cieszymy się, że udało nam się spełnić oczekiwania wielu osób. Otrzymaliśmy zgodę na uruchomienie tego oddziału w IV Liceum Ogólnokształcącym w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie. Zgodnie z podpisaną umową z Ministerstwem Obrony Narodowej mamy zgodę na uruchomienie tej klasy w roku szkolnym 2023/2024. Zastanawiamy się nad podjęciem starań, aby w kolejnych latach uruchomić oddział przygotowania wojskowego na poziomie technikum, ponieważ wojsko potrzebuje specjalistów wielu branż.

Jak wygląda proces kształcenia na tym kierunku?

OPW ma oparcie w znowelizowanym prawie oświatowym. Nauczanie wojskowe obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I-III liceum i klasach I- IV technikum w trakcie, którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie kończącej cykl szkolenia. Minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach programu w obu typach szkół to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Są one przeprowadzane zarówno w szkole, jak i w „patronackiej” jednostce wojskowej. W trybie normalnym realizowane są zajęcia Liceum Ogólnokształcącym zgodnie z podstawą programową.

Poza klasą wojskową w kościerskim Ekonomiku działa także klasa policyjna. Czy służby mundurowe to nowy trend i czy szkoła planuje kolejne kierunki np. pożarnictwo?

Klasy mundurowe to nie nowość w naszej szkole, już od dawna kształcimy młodzież w klasach policyjnych, wielu naszych uczniów pracuje już w policji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że mundur zobowiązuje do właściwych zachowań, ale jest też wyróżnikiem w populacji szkolnej. Każdego roku jest tak duże zainteresowanie nauką w klasie policyjnej, że moglibyśmy otwierać dwa oddziały. Czy inne kierunki mundurowe? Kilka lat temu pojawiła się propozycja klasy pożarniczej, ale nie było zainteresowania, dlatego ta klasa nie powstała.

Czy w klasie wojskowej panuje większa dyscyplina?

Tak jak wcześniej mówiłam klasy mundurowe, inaczej postrzegane są w szkole. Więcej wymaga się od tej młodzieży w zakresie dyscypliny i zachowań zgodnych z noszonym przez nich mundurem. Większa ilość musztry i zachowań zgodnych z rozkazem widoczna jest w klasie wojskowej. Wszystko jest możliwe dzięki wspaniałym nauczycielom pracującym z młodzieżą mundurową oraz ich wychowawcom.

Jak na przestrzeni lat zmieniają się preferencje młodzieży w wyborze kierunków kształcenia?

Staramy się uatrakcyjniać kierunki kształcenia w naszej szkole, obserwujemy, że młodzież lubi nowości i musi się w danym kierunku kształcenia coś dziać, jak to oni określają. Dlatego w naszym przypadku ścisła współpraca z Policją, Jednostką Wojskową, Szpitalem Specjalistycznym to jest to coś, co przyciąga do danego kierunku. Analizując wstępne deklaracje uczniów klas VIII szkół podstawowych, możemy stwierdzić, że szkoły powiatu kościerskiego zaspakajają te oczekiwania.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl