PAP, EPA/Ali Haider
MŚ 2022. Japonia sensacyjnym zwycięzcą grupy E! W ostatniej kolejce ograła Hiszpanię 2:1, tak jak wcześniej Niemcy. Z tego powodu nasi sąsiedzi wracają już do domu, a Hiszpanie przechodzą dalej tylko dzięki bilansowi bramkowemu. W 1/8 finału Japonia zmierzy się z Chorwacją, Hiszpania trafia na Maroko.

MŚ 2022. Mecz Japonia - Hiszpania 2:1

Początkowo wszystko szło po myśli Hiszpanów. Już w 11 minucie meczu prowadzenie dał im Alvaro Morata. Po dośrodkowaniu Cesara Azpilicuety najwyżej wyskoczył do piłki i głową skierował do bramki.

Chcielibyśmy poznać kulisy tego, co działo się w szatni Japonii podczas przerwy. Najwyraźniej trener Hajime Moriyasu wygłosił płomienną przemowę, trafnie zdiagnozował problemy i dał celne wskazówki, bo jego drużyna tak jak z Niemcami znowu odwróciła wynik!

Japończycy zagrali w drugiej połowie świetnie: intensywnie, agresywnie, z pomysłem. W ciągu zaledwie chwili, między 48 a 51 minutą, odwrócili mecz przeciw zespołowi typowanemu do złota.

Tak jak z Niemcami do wyrównania doprowadził zmiennik Ritsu Doan. Tym razem uderzył kapitalnie; z dalszej odległości, mocno, precyzyjnie. Prowadzenie Japończyków dał zaraz potem inny zawodnik z ligi niemieckiej, Ao Tanaka. Klubowy kolega Dawida Kownackiego i Michała Karbownika wykorzystał zagranie dosłownie z linii końcowej. Sędzia sprawdzał tę akcję na VAR i orzekł, że piłka nie opuściła boiska całym obwodem, dlatego bramka została uznana.

Bezradna Hiszpania w pewnym momencie była nawet poza turniejem, gdy Kostaryka objęła prowadzenie z Niemcami. Gol Kaia Havertza na 2:2 sprawił, że pozostaje w grze o złoto, ale z grupy wyjdzie z drugiego miejsca, dzięki rozbiciu Kostaryki 7:0, a kosztem Niemców, którzy wprawdzie ostatecznie wygrali 4:2, ale uzyskali znacznie gorszy bilans bramkowy.

Pod koniec meczu pojawiły się głosy, że Hiszpanie chłodno kalkulują, żeby nie trafić w 1/8 finału na Chorwację, lecz na Maroko. - Nie winię Hiszpanii. Nigdy nie patrzę tak na inne drużyny. Jesteśmy tylko sobie winni - uważa selekcjoner Niemców, Hansi Flick.