Uroczysta Msza św. odbyła się dokładnie 25 lat po tej, którą 6 czerwca 1997 roku celebrował pod skocznią Papież Polak. W uroczystości wziął udział Episkopat Polski. Nabożeństwo celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.
– Dla każdego, kto chce kształtować swoje życie z Bogiem, krzyż jest źródłem, z którego może czerpać moc i siłę, aby swoje życie kształtować inaczej i wybierać to, co Boże. Znaleźć nadzieję, że moje życie ma sens i że jestem przez Kogoś naprawdę kochany nie za to, kim jestem, czy za to, co posiadam, ale za to, że jestem – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki w homilii Mszy św. pod Wielką Krokwią.
W uroczystości wzięli udział górale z różnych zakątków szerokiego Podtatrza – z Podhala, Pienin, Orawy, czy ze Spisza. Byli przedstawiciele gmin i miast z powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego, jak również z powiatów i gmin z Polski, które są partnerami dla samorządów spod Tatr. Byli także przedstawiciele władz państwowych – m.in. Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta RP, Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, Witold Kozłowski - marszałek małopolski, posłowie i ministrowie z ziemi podhalańskiej.
Zakopane. 25 lat temu Jan Paweł II odprawił pamiętną mszę św...
Przede wszystkim jednak byli zwykli górale – ludzie, którzy 25 lat temu modlili się z Janem Pawłem II na skoczni. Dla wielu było to głębokie przeżycie. - Łezka się w oku zakręciła. Wspomnienie nadeszły z tej mszy 25 lat temu. I pojawił się żal. Że Jana Pawła II nie ma już z nami – mówił starszy mężczyzna, który na jubileuszową uroczystość przyjechał z Rabki.
Oprawę mszy zapewnił chór i góralska orkiestra złożona z kilkudziesięciu muzykantów. Gdy zaintonowali pieść „Syćka se wom zycom...”, niektórzy przecierali łzy z oczu.
Jubileusz 25-lecia wizyty Ojca Świętego uczciła także góralska banderia konna. Kilkudziesięciu jeźdźców z flagami papieskimi przejechało przez miasto w korowodzie.
Niemal wszyscy uczestniczący z uroczystości podkreślali, że to co wydarzyło się 25 lat temu – wizyta Papieża w górach – była najważniejszym wydarzeniem w historii Zakopanego i całego Podhala.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
