Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach wzbogaciło się o nowy obiekt. To chałupa z XIX wieku, która dotychczas znajdowała się w miejscowości Porąb w powiecie puckim. Była własnością rodziny Hemplów.
Niezwykle wzruszającym momentem podczas otwarcia była wizyta potomków rodziny. To był czas wspomnień, opowieści i anegdot, które kolejne pokolenia krewnych przekazywały sobie, ocalając je od zapomnienia. Były wspomnienia gruszek chowanych pod siennikiem, pieczonych jabłek, wspólnych zabaw. Jak podkreślali krewni - to był dom gościnny i zawsze pełen ludzi. Ducha minionej epoki i taką samą gościnność jak u rodziny Hemplów można poczuć podczas wizyty w muzeum we Wdzydzach.
Dodajmy, że chałupa z Porąbu jest przykładem jednej z popularniejszych dawniej form dworu mieszkalnego na Pomorzu, która upowszechniała się od lat 20. XIX wieku. W pierwotnej lokalizacji, we wsi Porąb na północy Kaszub, chałupie towarzyszył budynek gospodarczy, w którym pod wspólnym dachem połączono stodołę konstrukcji szkieletowej oszalowaną deskami oraz ceglany chlew.
Obiekt został pozyskany przez muzeum od rodziny Hemplów w 2003 roku i odbudowany w tym miejscu po wielu latach dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
- Chałupę wraz z wnętrzem odtworzyliśmy na lata międzywojenne kiedy to funkcjonowała tam pracownia tkacka - mówi Katarzyna Kulikowska, dyrektor Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. - W przyszłości na terenie zagrody powstanie jeszcze chlew z Gnieżdżewa, a także inne elementy gospodarstwa. Tym samym zakończymy plany zagospodarowania muzeum w tej jego części. Po drugiej stronie zaś staną w przyszłości chałupa z Dąbrówki, leśniczówka z Nowych Czapli i budynki gospodarcze
.
Muzeum we Wdzydzach ma nowy obiekt. To chałupa z Porąbu. Zob...
