Muzyka szczęśliwa z dawką muzyki z nie z tego świata. Siesta Festival 2022

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Są emocje… To chyba najważniejsze, że możemy się spotkać, podzielić energią i żyć szczęśliwie – mówił ze sceny gdańskiej Siesty, swoją nienaganną polszczyzną, Joao de Sousa. Smaczków było w czasie 12 festiwalu muzyki szczęśliwej o wiele więcej. - Tito Paris podarował swój kaszkiet Annie Mari Jopek. To chyba pierwsza taki udokumentowany przypadek na koncercie Mistrza – mówił Maciej Farski, współorganizator muzycznej uczty.

12 edycja Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?

Różne odcienie muzyki luzofońskiej, afrykańskiej, portugalskiego fado z dodatkiem polskiej charyzmy i pięknych głosów wybrzmiewały w różnych miejscach Gdańska od zeszłej środy. 12 odsłona Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat? minęła jednak bardzo szybko.

- Są emocje… To chyba najważniejsze, że możemy się spotkać, podzielić energią i żyć szczęśliwie – mówił ze sceny gdańskiej Siesty, swoją nienaganną polszczyzną, Joao de Sousa, portugalski, muzyczny magik, mieszkający od lat w Polsce.

Na scenie Państwowej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance czarowały razem z Joao piękne, polskie wokalistki – Natalia Grosiak, Dorota Miśkiewicz i Ola Jas. Na niedzielną galę „Most melancholii” polski Portugalczyk zaprosił panie, z którymi połączyły go wspólne, muzyczne przedsięwzięcia. Ale chyba i więzi…

ZOBACZ: Nie żyje Jean-Luc Godard. Reżyser miał 91 lat. Nazywany był ojcem chrzestnym francuskiego kina Nowej Fali

- Wysłałam do Joao wiadomość na messengerze, że chcę z nim nagrać duet. On wyświetlił tę moją wiadomość, ale odpisał dopiero po tygodniu. Dopiero gdy się lepiej poznaliśmy uświadomiłam sobie, że to nie był żaden afront z jego strony. Joao tak ma… On żyje w portugalskim czasie – mówiła Ola Jas.

Joao de Sousa na Siesta Festival w Gdańsku

Joao zaprosił też na scenę „swojego sąsiada”, tak się składa członka zespołu Bastarda Trio. Grupa zagrała wraz z Joao de Sousą swoje interpretacje utworów z gatunku fado – unikalnej muzyki portugalskiej rodem z portowych dzielnic Lizbony. - To muzyka nie z tej ziemi – mówił o Bastardzie de Sousa.

- Która z dziewczyn śpiewających z Joao była najlepsza? Ja się nie podejmuję oceny. Śmiem twierdzić, że może nawet więcej niż połowa ludzi w Filharmonii po raz pierwszy w życiu słuchała Bastarda Trio. To było cudo! Tylu ludzi na scenie, a wszyscy się odnaleźli, nikt nikomu nie przeszkadzał i żadna z pań nie chciała udowadniać swojej wyższości. To był fenomenalny koncert przemiłego chłopaka – mówi Maciej Farski.

Joao de Sousa czarował jazzowym flow, melancholią fado, klimatem Antonia Carlosa Jobima a występujący dzień wcześniej na Ołowiance Tito Paris zaprezentował muzyczny puls (beat) Wysp Zielonego Przylądka. Najpierw trochę publikę ukołysał, potem wraz Anną Marią Jopek (która była gościem specjalnym Tito) wprowadził nuty tej portugalsko-luzofońskiej nostalgii zwanej sodade (saudade), by pod koniec koncertu porwać całą publiczność do tańca. To po tym „epizodzie” Tito pomachał publiczności kaszkietem – swoim znakiem rozpoznawczym, z którym właściwie się nie rozstaje. Wcześniej, bo Tito grał tej soboty dwa koncerty, ofiarował inny swój kaszkiet Annie Marii Jopek.

- Przyznaję, nigdy wcześniej nie widziałem Tito bez czapki. A poważnie mówiąc, Tito lubi grać koncerty o wiele bardziej niż nagrywać i było to widać. W Gdańsku wystąpił z zespołem, z którym nie gra na co dzień. I dali genialne koncerty – podkreślił Maciej Farski.

- Obiecuję, że portugalsko-polskich duetów będzie od tej pory na Sieście o wiele więcej – konkludował po koncercie Joao de Souzy i polskich wykonawców Marcin Kydryński, współorganizator gdańskiej Siesty. - Ewidentnie dusze polska i portugalska mają wiele wspólnej wrażliwości.

Podsumowanie Siesta Festival w Gdańsku

12 Gdańsk Siesta Festival rozpoczął się od klubowego występu Juanity Euki, Afrykanki wychowanej w Argentynie i zakończył tradycyjnie afrykańską nocą w Parlamencie, której gospodarzem był żywiołowy Remna. W tym roku, na Noce Fado publiczność Siesty zabrała Diana Vilarinho, doskonale czująca spuściznę Amalii Rodrigues.

- Juanita Euka to fajny materiał na artystkę. Mam przekonanie, że ona znalazła harmonię między tym, skąd pochodzi i jakie są jej korzenie i jak śpiewały babcie w Afryce, a Londynem, w którym mieszka, i tym, jak się gra w londyńskich klubach. Diana zaczynała jako dziewięciolatka, była obsypana nagrodami i laurami. I ta mająca 25 lat śliczna dziewczyna zapewniła niezapomniane przeżycia w czasie gdańskich Nocy Fado. A Remna, proszę mi wierzyć, to jest zwierzę sceniczne. Kontakt z publicznością nawiązał już po pierwszych taktach, ledwie wszedł na scenę wraz ze swoim zespołem. Tych czterech facetów kończyło swój żywiołowy koncert już w poniedziałek – powiedział Maciej Farski. - To absolutnie odkrycie festiwalu – podkreśla Maciej Farski.

I jeszcze garść refleksji po 12 Sieście.

- To mój 12 Siesta Festival. Byłam na każdym. Po raz pierwszy dwanaście lat temu, tuż przed maturą, na koncercie Sary Tavares. Siedziałam na samej górze widowni. I marzyłam, żeby kiedyś stanąć na scenie i zaśpiewać – mówiła Ola Jas, właśnie ze siestowej sceny.

- Rzeczywistość w najbliższych miesiącach wcale nie musi być wspaniała, a festiwal muzyki szczęśliwej był po to, żeby naładować szczęściem akumulatory na trochę dłużej niż tylko na jeden tydzień. Mam nadzieję, że się udało – mówi Maciej Farski.

CZYTAJ: Piekło wojny w dziełach wielkiego kalibru na 47 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzyka szczęśliwa z dawką muzyki z nie z tego świata. Siesta Festival 2022 - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl