Na kąpielisku Dąbie można już bezpiecznie wchodzić do wody

PAP
Zakaz kąpieli w jeziorze Dąbie na szczecińskim kąpielisku wprowadzono we wtorek (6 sierpnia), już po raz czwarty w tym sezonie
Zakaz kąpieli w jeziorze Dąbie na szczecińskim kąpielisku wprowadzono we wtorek (6 sierpnia), już po raz czwarty w tym sezonie archiwum gs24.pl
Zakaz kąpieli na szczecińskim kąpielisku Dąbie został w środę odwołany komunikatem urzędu miasta. Nadal nie można korzystać z wodnych atrakcji na kąpieliskach w Szczecinku, Czaplinku i Stepnicy.

Spowodowany zakwitem sinic zakaz kąpieli na kąpielisku Dąbie w Szczecinie został odwołany w środę po godz. 12. "Można już bezpiecznie wchodzić do wody, jej dobrą jakość potwierdziły badania" – przekazała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

Zakaz kąpieli w jeziorze Dąbie na szczecińskim kąpielisku wprowadzono we wtorek (6 sierpnia), już po raz czwarty w tym sezonie. Wcześniejsze obostrzenia - w czerwcu i 26 lipca - ogłaszano z związku z wykryciem bakterii E.coli. Natomiast na przełomie lipca i sierpnia pojawił się problem z sinicami. Kąpielisko zostało zamknięte na trzy dni, do 2 sierpnia. Zakaz wprowadzony 6 sierpnia obowiązywał niespełna dobę, jakość wody szybko się poprawiła.

Kąpielisko Dąbie w Szczecinie działa od 15 czerwca do 1 września. "Badanie mikrobiologiczne na Dąbiu, w kierunku E.coli i enterokoków, zaplanowane jest 12 sierpnia" – poinformowała PAP Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Dodała, że zakaz kąpieli z powodu zakwitu sinic wprowadza się po "ocenie wizualnej” wody. Procedurę tę przeprowadza codziennie organizator kąpieliska i - na jego wniosek, w sytuacji ewentualnych zagrożeń – pracownicy sanepidu.

W woj. zachodniopomorskim, jak informuje WSSE oraz serwis kąpieliskowy GIS, zakaz kąpieli obowiązuje na czterech kąpieliskach: w Stepnicy (Zalew Szczeciński), Czaplinku (jezioro Drawsko) oraz kąpieliskach nr 1 (plaża miejska) i nr 3 ("Mysia wyspa") nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku.

Nie można tam bezpiecznie wchodzić do wody z powodu zakwitu sinic, które produkują toksyny. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.

Jakość kąpielisk w Polsce można na bieżąco monitorować na stronie: http://sk.gis.gov.pl/, wpisując w wyszukiwarkę nazwę miejscowości lub kąpieliska, albo korzystając z mapy akwenów.(PAP)

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl