Poniżej link do ankiety. UWAGA. Ankieta jest aktywna do 30 listopada
Nadzieja 2018. Wypełnij anonimową ankietę
Nasza redakcja wraz z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetem Saint Galen w Szwajcarii i instytutem Swissfuture już po raz trzeci uczestniczy w badaniach psychologicznych dotyczących mierzenia poziomu zadowolenia i jakości życia Polaków.
- Internetowa ankieta ma na celu poznanie tego, co Polacy myślą o nadziei, optymizmie, czego sobie życzą w kolejnym roku – mówi dr hab. Paweł Izdebski, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który prowadzi badania.
- Badamy to, co ludzie myślą o swojej sytuacji życiowej. Niektórzy mówią, że „nadzieja jest matką głupich”, inni mówią „póki życia, póty nadziei”. My próbujemy znaleźć na to odpowiedź pośrodku - mówi profesor UKW w Bydgoszczy Paweł Izdebski.
Jak Polacy się zmieniają? Czy możemy na to pytanie odpowiedzieć? - Bardzo trudno jeszcze na to odpowiedzieć, ponieważ przeprowadziliśmy dopiero dwie edycje. O dziwo w Polsce w tym czasie zaszło wiele zmian. Nadzieje się nie pogorszyły mimo zmian w polityce czy gospodarce. Tegoroczne badanie z pewnością pozwoli pomóc zdiagnozować rodaków.
Co ciekawe, zdaniem naukowca jesteśmy podobni do innych narodowości. Oprócz Szwajcarów, badani są Niemcy, Czesi a nawet Hindusi. - Wszędzie źródeł nadziei poszukujemy wśród najbliższych, w swoim otoczeniu - komentuje naukowiec.
Ankieta internetowa nie jest trudna, jej wypełnienie zajmuje od 15 do 20 minut. - Warto dotrwać do końca. Dodatkowo, podczas odpowiedzi na pytania można zastanowić się nad sobą, to wartość dodana akcji – dodaje prof. Izdebski.
Podsumowując dwie poprzednie ankiety można zauważyć, że dla Polaków ważna jest sytuacja materialna oraz osobista. - Nasi najbliżsi są dla nas najbardziej znaczący. Partner, partnerka, żona, mąż czy dzieci – podsumowuje naukowiec z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Badanie jest prowadzone przez dr hab. Pawła Izdebskiego i dr hab. Elżbietę Kasprzak, naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy we współpracy ze Swissfuture i Uniwersytetem Saint Galen w Szwajcarii. Analiza wyników będzie całkowicie anonimowa i wykorzystywana jedynie w celach naukowych.
Ankieta Nadzieja 2018 jest obecnie jedyną ogólnopolską akcją badawczą. Partnerem medialnym jest Polska Press Grupa. W tym roku badanie internetowe jest przeprowadzane po raz trzeci w historii.