Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła w poniedziałek, że Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za rok 2022 otrzymają trzej uczeni z USA. Są to:
- Ben S. Bernanke, The Brookings Institution, Waszyngton
- Douglas W. Diamond, University of Chicago
- Philip H. Dybvig, Washington University w St. Louis
W uzasadnieniu wskazano, że wyróżnienie przyznano "za badania nad bankami i kryzysami finansowymi".
Bernanke, Diamond i Dybvig pokazali, jak upadki banków pogłębiają kryzysy finansowe
Zdaniem członków Komitetu Noblowskiego odkrycia tegorocznych laureatów ekonomicznego Nobla "poprawiły sposób, w jaki społeczeństwo radzi sobie z kryzysami finansowymi".
Tegoroczni laureaci [Nagrody im. Alfreda Nobla z dziedziny - red.] nauk ekonomicznych, Ben Bernanke, Douglas Diamond i Philip Dybvig, znacznie poprawili nasze zrozumienie roli banków w gospodarce, szczególnie podczas kryzysów finansowych. Ważnym odkryciem w ich badaniach jest to, dlaczego unikanie upadania banków ma kluczowe znaczenie - wskazano w werdykcie.
W swoim uzasadnieniu Komitet Noblowski zwrócił uwagę, że współczesne badania wyjaśniają m.in. "jak uczynić banki mniej podatnymi na kryzysy i jak upadki banków pogłębiają kryzysy finansowe".
Podstawy tych badań położyli na początku lat 80. Ben Bernanke, Douglas Diamond i Philip Dybvig. Ich analizy mają ogromne znaczenie praktyczne w regulowaniu rynków finansowych i radzeniu sobie z kryzysami finansowymi - czytamy w komunikacie opublikowanym po ogłoszeniu nazwisk laureatów.
Banki rozwiązują istotny problem gospodarki
Aby gospodarka mogła funkcjonować, oszczędności muszą być skierowane na inwestycje. Tu jednak pojawia się konflikt: oszczędzający chcą natychmiastowego dostępu do swoich pieniędzy w przypadku nieoczekiwanych wydatków, podczas gdy firmy i właściciele domów muszą wiedzieć, że nie będą zmuszeni do przedwczesnej spłaty kredytu. W swojej teorii Diamond i Dybvig pokazują, w jaki sposób banki oferują optymalne rozwiązanie tego problemu. Działając jako pośrednicy, którzy przyjmują depozyty od wielu oszczędzających, banki mogą umożliwić deponentom dostęp do ich pieniędzy, kiedy tylko zechcą, oferując jednocześnie kredytobiorcom pożyczki długoterminowe - podkreślono w uzasadnieniu.
Dodano, że doniosłe znaczenie miały również prace Bena Bernanke'a, który przeanalizował Wielki Kryzys z lat 30. XX wieku.
Pokazał między innymi, w jaki sposób szturmy na banki były decydującym czynnikiem w pogłębianiu się i przedłużaniu kryzysu. Gdy banki upadły, cenne informacje o kredytobiorcach zostały utracone i nie dało się ich szybko odtworzyć. Zdolność społeczeństwa do kierowania oszczędności na inwestycje produkcyjne została w ten sposób poważnie zmniejszona - wskazano w werdykcie.
Spostrzeżenia laureatów poprawiły naszą zdolność do unikania zarówno poważnych kryzysów, jak i kosztownych akcji ratunkowych - powiedział Tore Ellingsen, przewodniczący Komitetu Nagrody im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
lena
