Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane od 1901 roku za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Jej ustanowienie było ostatnią wolą jej fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu Alfreda Nobla. Na liście laureatów tej prestiżowej nagrody widnieje już wiele ponad tysiąc nazwisk.
Nagroda Nobla. Podział na regiony i kraje
Patrząc na wieloletnią historię Nagrody Nobla zobaczymy, że wśród jej laureatów dominują reprezentanci państw zachodnich. Zdecydowaną większość, bo aż ponad 80 proc., stanowią bowiem osoby z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Najwięcej noblowskich medali powędrowało kolejno do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Szwecji, Japonii, Szwajcarii, Kanady, Rosji (także ZSRR) oraz Austrii.

Polscy nobliści
Jak na tle innych państw prezentuje się nasz kraj? Polska może poszczycić się ośmioma noblistami. Są to: Maria Skłodowska-Curie (która otrzymała tę nagrodę dwukrotnie: w dziedzinie fizyki w 1903 roku i w dziedzinie chemii w 1911 roku) Henryk Sienkiewicz (w dziedzinie literatury – 1905 rok), Władysław Reymont (w dziedzinie literatury – 1924 rok), Czesław Miłosz (w dziedzinie literatury – 1980 rok), Lech Wałęsa (pokojowa Nagroda Nobla – 1983 rok), Józef Rotblat (pokojowa Nagroda Nobla – 1995 rok), Wisława Szymborska (w dziedzinie literatury – 1996 rok) oraz Olga Tokarczuk (w dziedzinie literatury – za 2018 rok).
Wśród laureatów o których warto wspomnieć w tym wątku są również osoby mające znaczące związku z Polską. Są wśród nich: Szimon Peres, który urodził się w Polsce w rodzinie żydowskiej jako Szymon Perski i mieszkał w naszym kraju przez 11 lat (pokojowa Nagroda Nobla - 1994 rok), Andrew Schally, który urodził się w Polsce jako Andrzej Wiktor Schally, syn generała Wojska Polskiego Kazimierza Schally’ego i żył w naszym kraju blisko 13 lat - (w dziedzinie medycyny - 1977 rok). A także: Menachem Begin, który urodził się na ziemiach polskich w rosyjskiej guberni grodzieńskiej w rodzinie żydowskiej jako Mieczysław Biegun i w Polsce mieszkał 27 lat, do 1940 r. (pokojowa Nagroda Nobla - 1978 rok) i Isaac Bashevis Singer, który urodził się w Kraju Nadwiślańskim (Imperium Rosyjskie) w rodzinie żydowskiej jako Icek-Hersz Zynger, a w naszym kraju mieszkał 33 lata (w dziedzinie literatury - 1978 rok).

TD