Najbardziej kasowe filmy w historii Oscarów. Te produkcje zarobiły fortunę. Zobacz ranking z uwzględnieniem inflacji

Damian Kelman
Damian Kelman
Te filmy zarobiły najwięcej w historii Oscarów!
Te filmy zarobiły najwięcej w historii Oscarów! Unsplash / Giorgio Trovato
Dobry film to nie tylko taki, który zaciekawi widza, ale taki, który na siebie zarobi. W historii kina jest jednak wiele produkcji z dochodem liczonym w setkach milionów, a czasem nawet miliardów dolarów. Które filmy zarobiły najwięcej?

Najbardziej kasowe filmy w historii Oscara

Oscary to najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie kinematografii. Posiadanie tej statuetki to ogromne wyróżnienie i powód do dumy, co sprawia, że nagrody nie są przyznawane przypadkowo, a po naprawdę burzliwych dyskusjach i ocenach.

Najlepszym dowodem na to są zarobki najbardziej cenionych produkcji. Najlepsze filmy zachwycają krytyków, zaciekawiają przeciętnego widza i przyciągają tłumy do kin na całym świecie, co przekłada się na rekordowe dochody.

Które filmy znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o najbardziej kasowe filmy? Ranking przedstawia Box Office Mojo, który zestawił "najcenniejsze" produkcje w historii kina ze zdobytym Oscarem w kategorii "najlepszy film roku".

Aby ranking był jak najbardziej prawdziwy i oddawał swego rodzaju potęgę pewnych produkcji, w obliczaniu dochodów filmów wzięto pod uwagę inflancję.

Te filmy zarobiły najwięcej

  • "My Fair Lady" - filmy z 1964 roku w reżyserii George'a Cukora opisuje historię profesora, który postanawia zrobić prawdziwą damę ze zwykłej dziewczyny. Produkcja zdobyła aż osiem Oscarów: film, aktor pierwszoplanowy, reżyser, muzyka, scenografia, kostiumy, zdjęcia i dźwięk, a film przez lata zarobił 549 469 026 dolarów brutto z uwzględnieniem inflacji.
  • "Władca Pierścieni: Powrót Króla" - ostatnia część trylogii okazała się być najlepszą w kwestii pieniędzy. Film z 2003 roku w reżyserii Petera Jacksona zdobył aż 11 statuetek: film, reżyser, scenariusz, charakteryzacja, muzyka oryginalna, piosenka, scenografia, efekty specjalne, kostiumy, dźwięk i montaż. Przełożyło się to na zarobki - 563 900 522 dolarów.
  • "W 80 dni dookoła świata" - historyczna wersja z 1956 roku w reżyserii Michaela Andersona przedstawia historię Anglika, chcącego okrążyć Ziemię w rekordowym czasie. Rekordowe okazały się też zarobki. Przy zdobytych pięciu statuetkach: film, scenariusz adaptowany, muzyka w dramacie, zdjęcia - filmy kolorowe - i montaż, film zarobił 591 123 218 dolarów.
  • "Forrest Gump" - kolejny klasyk w zestawieniu, ale w zasadzie na liście znajdują się tylko takie. Produkcja z 1994 roku reżyserowana przez Roberta Zemeckisa zdobyła sześć nagród: film, aktor pierwszoplanowy, reżyser, scenariusz adaptowany, efekty specjalne i montaż. Skorygowane zarobki filmu to natomiast 719 398 403 dolarów.
  • "Ojciec Chrzestny" - pierwsza część przygód w reżyserii Francisa Forda Coppoli powstała w 1972 roku. Film zgarnął trzy nagrody: film, aktor pierwszoplanowy i scenariusz adaptowany, i zarobił 722 009 337 dolarów.
  • "Żądło" - pierwszą piątkę otwiera "The Sting", czyli w Polsce "Żądło". Film George'a Roy'a Hilla opisujący przekręt wszechczasów z lat 30. w USA powstał w 1973 roku. W ręce twórców trafiło siedem statuetek: film, reżyser, muzyka, scenografia, kostiumy, materiały do scenariusza i scenariusz oparty na faktach oraz montaż, a w kasie znalazło się 815 508 963 dolarów.
  • "Ben Hur" - film z 1959 roku opisujący ciekawą historię izraelskiego księcia czerpiącego nauki od Jezusa. Produkcja wyreżyserowana przez Williama Wylera otrzymała, podobnie jak "Władca Pierścieni" aż 11 statuetek: film, aktor pierwszoplanowy, aktor drugoplanowy, reżyser, muzyka w dramacie, scenografia, efekty specjalne, kostiumy, zdjęcia, dźwięk i montaż. Przez lata udało mu się zarobić 896 965 723 dolarów.
  • "Titanic" - podium otwiera, dla wielu, najbardziej romantyczny film w historii. Produkcja Jamesa Camerona z 1997 roku do dziś żyje swoim życiem w popkulturze i jest regularnie przypominana, a nawet doczekała się swojej odnowionej wersji. Film o historii tragicznego wypadku również zebrał 11 nagród: film, reżyser, muzyka oryginalna, piosenka, scenografia, efekty specjalne, kostiumy, zdjęcia, dźwięk, montaż i montaż dźwięku. Jest to też pierwszy film w zestawieniu z siedmiocyfrowym zarobkiem - 1 240 054 754 dolarów.
  • "Dźwięki muzyki" - to również "dźwięki pieniędzy". Film Roberta Wise'a z 1965 roku znalazł się tuż za zwycięzcą, chociaż był tak ochoczo nagradzany jak kilka innych. W ręce producentów wpadło pięć Oscarów: film; muzyka, dobór, adaptacja i jej ujęcie; reżyser, dźwięk i montaż. Najważniejsze jednak, że zgodziły się finanse. Film zarobił 1 303 502 105 dolarów.
  • "Przeminęło z wiatrem" - najlepszy okazuje się najstarszy w zestawieniu, co pokazuje fenomen filmu z 1939 roku. Produkcja stworzona przez George'a Cukora i Sama Wooda to ponadczasowe arcydzieło nagrodzone ośmioma statuetkami: film, aktorka pierwszoplanowa, aktorka drugoplanowa, reżyser, scenografia, zdjęcia, montaż i scenariusz. Ponadczasowe okazały się też zarobki, a film zyskał brutto 1 850 581 586 dolarów, czyli o ponad pół miliarda więcej niż drugi w zestawieniu.
od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl