Jakość życia w europejskich miastach
Unia Europejska od 2007 roku przeprowadza badanie, którego celem zebranie jest opinii mieszkańców miast z całej Europy. W zestawieniu uwzględnia się różne czynniki dotyczące ogólnej satysfakcji m.in. z jakości życia czy zadowolenia z okolicy, ale też inne kategorie takie jak usługi, środowisko, ekonomiczny dobrobyt czy transport publiczny.
"Wyniki badania przeprowadzonego w 2023 r. pokazują, że ogólne zadowolenie w miastach europejskich pozostaje wysokie – prawie dziewięć na dziesięć osób deklaruje zadowolenie z życia w swoim mieście. Wyniki potwierdzają również znaczną poprawę postrzeganej jakości życia w miastach we wschodnich państwach członkowskich" - czytamy w raporcie.
Jedną z kategorii jest kwestia bezpieczeństwa w miastach Europy. Jak polskie miejscowości wyglądają na tle sąsiadów?
Rzym najbardziej niebezpieczny
Jeśli chodzi o najbardziej niebezpieczne miasto do życia w Europie, mieszkańcy uważają za takie Rzym. Jedynie 38 procent badanych uważa, że w trakcie nocnych spacerów czuje się bezpiecznie w stolicy Włoch.
Równie nisko prezentują się też greckie Ateny i francuska Marsylia z wynikami odpowiednio na poziomie 40 i 43 procent.
Zdecydowanie odmienne zdanie mają mieszkańcy trzech miast: Kopenhagi, Lubljany i Oviedo. Stolice Danii i Słowenii oraz hiszpańskie miasto cieszą się zaufaniem 87 procent badanych.
Jak wypadają polskie miasta?
Patrząc na sytuacje w Polsce, zdecydowanie możemy być zadowoleni, bo mieszkańcy kraju czują się bezpiecznie.
W zestawieniu przedstawiono wyniki z czterech miast: Warszawy, Krakowa, Gdańska i Białegostoku.
Najlepiej w rankingu wypadł Białystok, któremu niewiele brakuje do europejskiej czołówki. Podlasie osiągnęło wynik aż 86 procent.
Nieco gorzej sytuacja wygląda w Gdańsk, bo tam bezpiecznie czuje się 81 procent. Dawna i obecna stolica Polski zdobyły kolejno 79 i 78 procent pozytywnych głosów.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
rs