Spis treści
Piękna, ruchoma i pełna historii. Ruchoma szopka kapucyńska
Kościół kapucynów był pierwszym odbudowanym po wojnie w Warszawie, a jego poświęcenie miało miejsce 8 września 1946 roku. To wtedy zrodził się pomysł stworzenia ruchomej szopki. Przez pierwsze dwa lata znajdowała się ona w kaplicy Brühlów, a jej silnik umieszczono na zewnątrz kościoła.
Ruchomą szopkę w obecnej formie urządzono w krypcie kościoła kapucyńskiego w 1948 roku. Zbudowali ją bracia kapucyni Pius Janowski i Konrad Wyczawski. Całość opiera się na systemie pasów, kół i przekładni napędzanych jednym silnikiem elektrycznym, bez użycia elektroniki. Od 1948 roku szopka działa nieprzerwanie każdego roku w okresie Bożego Narodzenia.
Zobaczcie, jak prezentuje się najbardziej znana szopka w Warszawie:
Najbardziej znana szopka w Warszawie. Ruchoma i pełna szczeg...
Co zobaczymy w szopce?
W panoramie szopki podziwiać można stajenkę betlejemską otoczoną postaciami z Pisma Świętego, historii Kościoła, Polski oraz sylwetkami świętych. Wszystkie te figury, w barwnym korowodzie, zmierzają do stajenki przez urozmaicone krajobrazy. Towarzyszą im aniołowie, a w tle można dostrzec panoramę warszawskiego Starego Miasta, bazylikę św. Piotra w Watykanie oraz co roku nowe motywy związane z ważnymi wydarzeniami w Kościele i Polsce.
Co ciekawe, obok szopki znajdą się... papużki.
Godziny otwarcia
Szopkę można oglądać za darmo od 25 grudnia 2024 do 19 stycznia 2025. Dostępna jest codziennie w godzinach 12:00 – 19:00.
Żywa szopka na Bielanach
Zachęcamy również do odwiedzenia wspaniałej, żywej szopki w dawnym zespole klasztornym Kamedułów w Lasku Bielańskim. To jedna z niewielu szopek całorocznych w Warszawie. Drewnianą stajenkę i pięknie wyrzeźbione figurki ofiarował klasztorowi wybitny artysta Józef Wilkoń, który poświęcił półtora roku na przygotowanie tego dzieła.
Zobaczcie, jak prezentuje się bielańska szopka:
Stajenka, osiołki i niezwykła karuzela. Szopka na Bielanach ...
