Spis treści
Zełenski dodał, że nastąpił „pozytywny ruch” ze strony USA, pomimo że Biały Dom odciął dane, które służyły do powstrzymywania rosyjskich ataków i atakowania celów za liniami wroga.
Ukraina nie używa rakiet dalekiego zasięgu
Kluczowe informacje wywiadowcze dotyczące rakiet dalekiego zasięgu, takich jak HIMARS, które były kluczowe dla powstrzymania rosyjskiej ofensywy zniknęły.
Urzędnicy Trumpa mówią, że Stany Zjednoczone zniosą zakaz udostępniania danych tylko wtedy, gdy uda im się „dokończyć negocjacje” z Ukrainą, które prawdopodobnie obejmą umowę dotyczącą minerałów.
Umowa została zamrożona po starciu w Gabinecie Owalnym między Zełenskim a Donaldem Trumpem. Źródła dyplomatyczne sugerują, że prezydent Ukrainy będzie musiał zaoferować dodatkowe ustępstwa, aby rozmowy wróciły na właściwe tory.
Zełenski będzie musiał pójść na ustępstwa
Prezydent Ukrainy zasugerował zobowiązanie się do zakończenia wojny na Morzu Czarnym i zamrożenie ataków dalekiego zasięgu – dwie sugestie wysunięte przez Emmanuela Macrona w ramach jego planów tymczasowego rozejmu.
USA zapowiedziały też sojusznikom, aby nie przekazywali amerykańskich informacji wywiadowczych Kijowowi.
Żołnierze blisko linii frontu na Ukrainie powiedzieli The Telegraph, że ich jednostki „straciły inicjatywę na polu bitwy”. „Chcę, żeby świat wiedział, że z tego powodu ginie więcej ludzi” — mówił 30-letni Artem, odnosząc się do malejącego wsparcia ze strony USA.
27-letnia Slava dodała, że teraz „nie jest czas” na zawieszenie wymiany informacji wywiadowczych, mówiąc, że ten ruch był „hazardem” losem jej kraju.