Zestawienie najszczęśliwszych krajów na świecie od pięciu lat publikuje Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN) z inicjatywy ONZ. W tym roku opublikowano go z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia, który przypada 20 marca.
Każdego roku pytanie o odczuwany poziom szczęścia zadawane jest ponad tysiącu osobom z ponad 150 krajów. W tym roku triumfuje Norwegia, która otrzymała aż 7,54 pkt. O zaledwie 0,2 pkt. mniej ma Dania, która triumfowała rok temu. W pierwszej dziesiątce znalazły się też tradycyjnie pozostałe skandynawskie kraje: Islandia (3. miejsce), Finlandia (5.) i Szwecja (10), a także Szwajcaria, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia i Australia.
Polska uplasowała się na 46. miejscu. To aż o 11 miejsc wyżej niż rok temu. Nasz kraj znalazł się m.in. przed Włochami (48. miejsce), Rosją (49.), Japonią (51.) i Portugalią (89.). Ostatnie miejsca w tegorocznym raporcie zajęły kraje, które mierzą się z wojnami, konfliktami, skrajnym ubóstwem lub głodem. Są to: Jemen, Sudan Południowy, Liberia, Gwinea, Togo, Rwanda, Syria, Tanzania, Burundi oraz Republika Środkowoafrykańska (2,69 pkt.).
**CZYTAJ TAKŻE:
Szwecja: Strach, zamieszki i gangi. Władze tracą kontrolę na imigranckimi dzielnicami [REPORTAŻ]**
Stany Zjednoczone zajęły 14. pozycję. Stale zmniejszający się wskaźnik szczęścia USA niepokoi twórców raportu, którzy jeden z rozdziałów zatytułowali nawet „odzyskiwanie szczęścia Amerykanów”. Ich zdaniem kryzys USA ma podłoże społeczne, a nie gospodarcze. „Stany Zjednoczone mogą i powinny zwiększyć swoje szczęście poprzez stawienie czoła wielowymiarowemu społecznemu kryzysowi – zwiększającej się nierówności, korupcji, izolacji i braku zaufania, a nie poprzez skupianie się wyłącznie lub głównie na wzroście gospodarczym” - napisano w dokumencie.
W „World Happiness Report” bierze się pod uwagę poziom gospodarczy kraju (PKB na osobę), pomoc socjalną od państwa, oczekiwania wobec życia, wolność wyboru, hojność państwa, a także korupcję w kraju. Triumf Danii rok temu spopularyzował na świecie ideę "hygge", czyli czerpanie radości z drobnych przyjemności, takich jak chociażby czytanie książki przy kominku, które dają poczucie błogości i przytulności.