Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych 2024. Co się będzie działo w Warszawie?

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
W piątek 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju z tej okazji organizowane jest wiele uroczystości i wydarzeń. Jak niezłomni bojownicy w walce z komunizmem zostaną upamiętnieni w Warszawie?
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fot. Krystian Dobuszyński/Polska Press

Spis treści

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024 – centralne obchody

Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się o 9 rano w Warszawie złożeniem wieńców w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej na stołecznym Mokotowie. Przed tzw. Ścianą Poległych odbędzie się tam także Apel Poległych. Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej.

Druga część centralnych obchodów będzie miała miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach na tzw. Łączce, czyli w miejscu, gdzie mordowani przez komunistów żołnierze podziemia niepodległościowego byli grzebani w bezimiennych mogiłach. W tym przypadku uroczystości są współorganizowane przez IPN, Fundację „Łączka”, Związek Strzelecki „Strzelec”, Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław” oraz Stowarzyszenie 42 Pułku Zmechanizowanego i 11 Brygady Zmechanizowanej.

Pozostałe wydarzenia w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024

Poza obchodami centralnymi, 1 marca będzie organizowanych wiele innych uroczystości, mających upamiętniać walczących z komunizmem żołnierzy.

Na dwóch stołecznych cmentarzach – Bródnowskim oraz Północnym (na Wólce Węglowej) – uroczyście złożone zostaną złożone kwiaty na grobach odpowiednio płk. Bronisława Banasika (godz. 12, Bródno) oraz Jerzego Obstarczyka (godz. 14, Wólka). W obu ceremoniach wezmą udział rodziny oraz przedstawiciele Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa, a w przypadku pułkownika – także dyrektor warszawskiego oddziału IPN, dr Tomasz Łabuszewski.

Ponadto w Izbie Pamięci Strzelecka 8 odbędzie się prezentacja krótkiego spotu. Będzie on dostępny w mediach społecznościowych stołecznego Instytutu Pamięci Narodowej.

Warszawa pamięta o Żołnierzach Wyklętych

O 17:30 przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego odbędzie Apel Pamięci, organizowany przez stołeczny klub „Gazety Polskiej”. Podobny apel organizowany jest przez środowiska Narodowe (Związek Żołnierzy NSZ, Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolska, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości) pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich o godz. 19.

Narodowcy organizują także Marsz Pamięci, który o 18 wyruszy spod Muzeum na Rakowieckiej na Plac Trzech Krzyży.

W kolejnych dniach także odbędą się różne wydarzenia, związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

jg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl