Następne zatrzymania ws. afery korupcyjnej w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie

Arkadiusz Maciejowski
Kolejnych ośmiu żołnierzy 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie zatrzymanych podczas czynności prowadzonych wspólnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Żandarmerię Wojskową. Zatrzymani mieli wręczać łapówki za skierowanie ich m.in. na misję do Kosowa.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

W wyniku wspólnej operacji funkcjonariuszy krakowskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego i żołnierzy z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie zatrzymano ośmiu żołnierzy. Wszyscy pełnili służbę wojskową w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie. Jednostka ta jest częścią 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.

Z uwagi na szeroki zasięg przestępczego procederu o korupcyjnym charakterze, prokuratura powierzyła dalsze prowadzenie postępowania Delegaturze Centralnego Antykorupcyjnego w Krakowie.

- Zatrzymani usłyszeli już zarzuty w Wydziale do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Podejrzani są o wręczanie, za pośrednictwem ustalonej osoby, korzyści majątkowych dowódcy jednostki wojskowej – ppłk. Marcinowi M. - w zamian za skierowanie ich na misję zagraniczną do Kosowa w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Chodzi o kwoty w wysokości 5000 zł. Jednemu z zatrzymanych przedstawiono dodatkowo zarzut złożenia fałszywych zeznań w toku prowadzonego postępowania - informuje CBA.

Afera korupcyjna w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie. Wyja...

Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze w tym m.in. dozór policji, poręczenie majątkowe i zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi.

Jest to ciąg dalszy zatrzymań w tej sprawie, w której dotychczas zarzuty usłyszało już 21 podejrzanych m.in. o przestępstwa o charakterze korupcyjnym. Trzech z nich jest aktualnie tymczasowo aresztowanych, w tym dowódca 6. batalionu Dowodzenia w Krakowie ppłk. Marcin M.

Śledczy nadal analizują zgromadzony w sprawie materiał dowodowy.

Przypomnijmy, że zgodnie z z kodeksem karnym osoba, która wręczyła łapówkę i powiadomił o tym fakcie organy ścigania, nie podlega karze za przestępstwo.

Ile można zarobić na misjach? Jak niedawno podawaliśmy, stawki są ustalane przez Ministerstwo Obrony Narodowej i wynoszą od 7 do nawet 20 tysięcy złotych. Oczywiście 7-10 tysięcy to stawka dla szeregowego żołnierza. Chorąży dostanie już 8-11 tysięcy, a dla generała jest zarezerwowana stawka wysokości mniej więcej 20 tysięcy złotych. Kwota, którą co miesiąc otrzymują żołnierze na misjach jest nawet kilkukrotnie wyższa niż to, co mają na rękę pracując normalnie w jednostce.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tępy Wsion
black water ruskie nie jest
E
Ehh
A ja myślałem że w wojsku to dla ideei sie służy i ze tylko Ruscy sla najemników.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl