NATO wyśle dodatkowe okręty na Morze Bałtyckie. Mają chronić podwodne kable

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Około 10 okrętów NATO weźmie udział w misji ochrony infrastruktury podwodnej na Bałtyku. Będą przepływać w pobliżu kabli i innych instalacji, aby zmniejszyć ryzyko kolejnych aktów sabotażu w regionie. Pierwsze okręty pojawią się na morzu pod koniec tygodnia, a operacja ma potrwać do kwietnia – podało fińskie radio Yle.
NATO wyśle dodatkowe okręty na Morze Bałtyckie do ochrony podmorskich kabli. Zdjęcie ilustracyjne
NATO wyśle dodatkowe okręty na Morze Bałtyckie do ochrony podmorskich kabli. Zdjęcie ilustracyjne Frankie Fouganthin / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Spis treści

NATO wyśle okręty na Morze Bałtyckie

Według źródeł fińskiego nadawcy w operację odstraszania i nadzoru podmorskiej infrastruktury zaangażowane będą sojusznicze jednostki pełniące misje rotacyjne na Bałtyku, a także dodatkowe okręty wysłane przez kraje NATO.

Po tym jak w Boże Narodzenie na Zatoce Fińskiej doszło do uszkodzenia połączenia elektroenergetycznego EstLink 2, jak również czterech kabli telekomunikacyjnych, władze Finlandii i Estonii wezwały NATO o większą obecność i wsparcie w regionie.

We wtorek kraje grupy JEF (ang. Joint Expeditionary Force), tj. Wielonarodowych Połączonych Sił Ekspedycyjnych państw Europy Północnej, pod przywództwem Wielkiej Brytanii poinformowały o zwiększeniu środków nadzoru.

Ochrona podmorskich kabli na Bałtku

– Celem jest zabezpieczenie krytycznej infrastruktury, tj. połączeń elektrycznych, gazowych oraz telekomunikacyjnych, jak również dokładniejsze śledzenie floty cienia – poinformował resort obrony narodowej Finlandii.

W ramach operacji JEF, wykorzystany zostanie model monitorowania jednostek, oparty na sztucznej inteligencji.

– Zdolność sił morskich do śledzenia ruchu statków oraz ogólny obraz sytuacji jest na dobrym poziomie – skomentował minister obrony Antti Hakkanen, podkreślając, że dzięki współpracy „można lepiej identyfikować podejrzane statki jeszcze zanim dotrą w okolice Finlandii”.

Uszkodzenie kabli na Morzu Bałtyckim

O ostatnie uszkodzenie podmorskich kabli na Zatoce Fińskiej, podejrzany jest tankowiec Eagle S, pływający pod banderą Wysp Cooka. Mający 220 m. długości statek w święta bożonarodzeniowe realizował kurs z Petersburga z załadowaną rosyjską benzyną. Jego celem podróży był egipski Port Said. Został zatrzymany przez fińskie służby.

Obecnie jednostka, w związku z toczącym się dochodzeniem w sprawie aktu wandalizmu i poważnych zakłóceń w komunikacji, stacjonuje w pobliżu Porvoo. Śledczy podejrzewają, że podmorskie kable zostały uszkodzone przez kotwicę tankowca, przeciągniętą po dnie na odcinku kilkudziesięciu kilometrów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zakały wy
Sobie zabezpieczcie kable porządnie,

a nie winnego szukacie.

Czekam na czas, aż polska dostanie atomem.

Czekam z utęsknieniem.
W
Witold Duch
To OK.
a
antyPiS
Czy skuteczna ochrona obejmie gazociągi NS I i NS II? Skoro nikt nie ma wątpliwości, kto je uszkodził a kto pomagał to skąd pewność, że kable uszkadza Rosją? P.S. Jak się skończy awantura w Ukrainie to NS I i NS II znów mogą się przydać. Gaz z Rosji jest póki co najtańszy, najczystszy a dostawy gwarantowane. Zachodnia Europa doskonale to zrozumiała po otrzymanej lekcji.
J
JPiS100%
8 stycznia, 09:57, Marek:

To Tuska ,Wałęsę i resztę będą chronić?

Raczej Romanowskiego i tarczyńskiego :D

M
Marek
To Tuska ,Wałęsę i resztę będą chronić?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl