Naukowcy odkryli neolityczny cursus. Jest ogromny i ma tysiące lat

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Ziemia cały czas skrywa pamiątki po odległych czasach. Chociaż archeolodzy pracują niemalże na całym świecie, wiele śladów przeszłości nie zostało odnalezionych, nawet tak olbrzymich jak konstrukcja, na którą ostatnio natrafili naukowcy w Wielkiej Brytanii. Ma kilka tysięcy lat!
Ogromne odkrycie archeologów w Szkocji.
Ogromne odkrycie archeologów w Szkocji. Twitter / School of Historical Studies, Birkbeck

Naukowcy odkryli gigantyczną konstrukcję

Badacze w Szkocji dokonali niezwykłego odkrycia. Na wyspie Arran dotarli do czegoś, co uznano za kompletny neolityczny cursus osadzony w bogatym prehistorycznym krajobrazie.

Cursusy to monumentalne neolityczne budowle wyglądające jak rowy lub okopy i są popularne w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Nazwa pochodzi od Williama Stukeley'a, dla którego cursusy przypominały rzymskie tory wyścigowe rydwanów, zwane cyrkami. Zgodnie z wiedzą badaczy i archeologów, konstrukcje były wykorzystywane w rytuałach związanych z kultem przodków. Niektóre badania archeologiczne wskazują natomiast, że mogły być wykorzystywane jako poligon doświadczalny dla młodych łuczników, jednak najprawdopodobniej to trasy procesyjne, ponieważ często ustawiane były w linii z istniejącymi wcześniej kurhanami.

Odkrycie ze Szkocji, zdaniem naukowców, to jeden z pierwszych zbudowanych cursusów przez rolników w Wielkiej Brytanii. Ma aż 1,1 kilometra długości, a także 50 metrów szerokości, a jego powstanie datują na 3500 rok przed naszą erą.

Najlepiej zachowany cursus

Wykopalisko z Arran jest dotychczas najpełniejszym przykładem cursusów w Wielkiej Brytanii, a sama możliwość badania ich jest bardzo rzadka, co ekscytuje archeologów.

To jednak nie wszystko, bo na tym samym obszarze odkryto granice pól, kopce czy okrągłe domy. Na miejscu naukowcy będą mieli teraz możliwość zestawić starożytne gleby z neolitycznej powierzchni terenu z glebami z epoki brązu, co ma pozwolić zrozumieć, w jaki sposób praktyki rolnicze i osadnictwo współdziałały z cursusami oraz jak doszło do jego powstania.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Połączenie badania wszystkich tych elementów razem jest jednak wysoce nietypowe. Interdyscyplinarny zespół z uniwersytetów w Birkbeck, Glasgow, Bournemouth, Reading, Coventry, Birmingham i Southampton, a także archeolodzy z Archaeology Scotland i Historic Environment Scotland, korzystają z prospekcji archeologicznej, wykopalisk i geoarcheologii w połączeniu z najnowocześniejszymi badaniami środowiskowymi technik naukowych, w tym starożytnego DNA.

Badania posłużą do stworzenia historii krajobrazu i przeszłych ekosystemów.

źródło: Birkbeck University of London

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl