Robot, stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Sun Yat-Sen, Uniwersytetu Zhejiang oraz Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburgu składa się z cząstek magnetycznych, osadzonych w galu. Jest to metal, który topi się w niskiej temperaturze. Tak skonstruowany robot posiada umiejętność szybkiego i – co najważniejsze – odwracalnego przechodzenia ze stanu ciekłego w stały.
Żeby to osiągnąć naukowcy osadzili cząstki magnetyczne w galu, czyli metalu o bardzo niskiej temperaturze topnienia, która wynosi 29,8 st. C. Następnie sprawdzili, co potrafi ich robot. Po podgrzaniu go zauważyli, że upłynnia się i przechodzi przez kraty klatki więziennej. Po obniżeniu temperatury, robot powrócił do początkowej postaci.
Robot przechodzi przez kraty. Inspiracją były ogórki morskie
Naukowcy wyjaśnili, że pierwowzorem robota, były ogórki morskie, czyli zwierzęta z kolcami, które szybko mogą przejść ze stanu bojowego, czyli takiego, w której ich kolce stoją i straszą napastnika, do stanu, gdy ich kolce są ułożone wzdłuż ciała.
Główny naukowiec Chengfeng Pan z Uniwersytetu Zhejiang powiedział, że nadanie robotom zdolności do przełączania się między stanem ciekłym i stałym daje im większą funkcjonalność.
Twórcy robota chcą, żeby roboty w przyszłości posłużyły do zastosowań biomedycznych, czyli: m.in. usuwania ciał obcych z układu pokarmowego. Obecnie nie ma jednak mowy o seryjnej produkcji takich maszyn.
– To, co pokazujemy, to jednorazowe demonstracje. Potrzeba będzie znacznie więcej badań, aby opracować sposoby wykorzystania naszych robotów do dostarczania leków lub usuwania obcych obiektów z ciała – tłumaczy Carmel Majidi Uniwersytetu Carnegie Mellon, który jest współtwórcą robota.
[i]Źródło: TVN24, TechXplore
