Naukowcy stworzyli robota, który potrafi zmieniać stan skupienia. Wykorzystali go do przejścia przez więzienne kraty!

Damian Świderski
Damian Świderski
Po podgrzaniu robota, naukowcy zauważyli, że upłynnia się on i przechodzi przez kraty klatki więziennej. Po obniżeniu temperatury, robot powrócił do początkowej postaci
Po podgrzaniu robota, naukowcy zauważyli, że upłynnia się on i przechodzi przez kraty klatki więziennej. Po obniżeniu temperatury, robot powrócił do początkowej postaci Fot. Screenshot/Cable News Network Inc
Rzeczywistość coraz bardziej zbliża się do wizji twórców fantastyki naukowej. Naukowcy zaprojektowali robota, który – niczym zmiennokształtny T-1000 z „Terminatora 2: Dzień sądu” – potrafi zmieniać stan skupienia z płynnego na stały. Pierwszym wyzwaniem maszyny było przejście przez więzienne kraty, co udało się jej bez większych przeszkód.

Robot, stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Sun Yat-Sen, Uniwersytetu Zhejiang oraz Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburgu składa się z cząstek magnetycznych, osadzonych w galu. Jest to metal, który topi się w niskiej temperaturze. Tak skonstruowany robot posiada umiejętność szybkiego i – co najważniejsze – odwracalnego przechodzenia ze stanu ciekłego w stały.

Żeby to osiągnąć naukowcy osadzili cząstki magnetyczne w galu, czyli metalu o bardzo niskiej temperaturze topnienia, która wynosi 29,8 st. C. Następnie sprawdzili, co potrafi ich robot. Po podgrzaniu go zauważyli, że upłynnia się i przechodzi przez kraty klatki więziennej. Po obniżeniu temperatury, robot powrócił do początkowej postaci.

Robot przechodzi przez kraty. Inspiracją były ogórki morskie

Naukowcy wyjaśnili, że pierwowzorem robota, były ogórki morskie, czyli zwierzęta z kolcami, które szybko mogą przejść ze stanu bojowego, czyli takiego, w której ich kolce stoją i straszą napastnika, do stanu, gdy ich kolce są ułożone wzdłuż ciała.

Główny naukowiec Chengfeng Pan z Uniwersytetu Zhejiang powiedział, że nadanie robotom zdolności do przełączania się między stanem ciekłym i stałym daje im większą funkcjonalność.

Twórcy robota chcą, żeby roboty w przyszłości posłużyły do zastosowań biomedycznych, czyli: m.in. usuwania ciał obcych z układu pokarmowego. Obecnie nie ma jednak mowy o seryjnej produkcji takich maszyn.

– To, co pokazujemy, to jednorazowe demonstracje. Potrzeba będzie znacznie więcej badań, aby opracować sposoby wykorzystania naszych robotów do dostarczania leków lub usuwania obcych obiektów z ciała – tłumaczy Carmel Majidi Uniwersytetu Carnegie Mellon, który jest współtwórcą robota.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

[i]Źródło: TVN24, TechXplore

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl