Naukowcy z Antarktydy nagrywają tajemnicze dźwięki wydobywające się z wnętrza lodowca. Skąd pochodzą?

Damian Kelman
Wrzucając kawałek lodu do wywierconego otworu w lodowcu, słyszymy dziwne dźwięki. Skąd pochodzą?
Wrzucając kawałek lodu do wywierconego otworu w lodowcu, słyszymy dziwne dźwięki. Skąd pochodzą? Unsplash / Jared Erondu
Naukowcy na Antarktydzie od jakiegoś czasu nagrywają, jak wrzucają lodową bryłę do ogromnego wywierconego otworu w lodowcu. Dźwięk, który temu towarzyszy, wydaje się być podłożony pod nagranie, ale prawda jest zupełnie inna. Co powoduje taki efekt?

Tajemnicze dźwięki z wnętrza lodowca

Po internecie wiralowo krąży ostatnio coraz więcej nagrań przedstawiających niesamowite zjawisko, które możemy dostrzec, a raczej usłyszeć, na Antarktydzie.

Chodzi o moment, gdy wrzucany jest kawałek lodu do wywierconej dziury w lodowcu.

Wówczas słyszymy charakterystyczne dźwięki. Najpierw możemy usłyszeć dźwięk zbliżony do turlającej się szklanej butelki, a następnie przychodzi seria odgłosu, które mogą kojarzyć nam się z efektami specjalnymi czy odgłosami strzałów w kinie akcji.

Prawdopodobnie każdy przy pierwszym przesłuchaniu zaczyna się zastanawiać, czy nagranie nie jest fałszywe, a dźwięki zostały dołożone do filmiku. Jak jednak wskazują naukowcy, są to odgłosy, które naprawdę wydaje lodowiec.

Skąd pochodzą dźwięki?

Odpowiedzi na to pytanie starał się udzielić m.in. naukowiec Peter Neff, któremu życie i prace na Antarktydzie nie są obce.

Od kilku lat społeczność naukowa prowadzi odwierty w lodzie, by dokopać się do wnętrza naszej planety i poznać to, co dotychczas zostało niezbadane.

Ich wykopy doprowadziły do stworzenia różnych ogromnych odwiertów, sięgających ponad 100 metrów. W wyniku braku zróżnicowanej rozrywki w arktycznych warunkach, Peter Neff był ciekawy, jak może zachować się bryła lodu wrzucona do wywierconej dziury. Efekt przerósł jakiekolwiek oczekiwania.

Zdaniem glacjologa, w grę wchodzą dwa czynniki - efekt Dopplera i sposób poruszania się fal dźwiękowych w otworze.

"Pierwszą rzeczą, którą słyszysz, gdy lód spada, jest zmiana wysokości dźwięku" - mówi naukowiec, tłumacząc efekt Dopplera.

Jest to zjawisko o nazwie mogącej wydawać się nam obco, jednak towarzyszące nam niemal na co dzień. Efekt Dopplera dotyczy np. samochodów, które słyszymy zupełnie inaczej, gdy są blisko nas oraz gdy się od nas oddalają. Nagrania z lodowca pokazują, jak fale dźwiękowe zmieniają częstotliwość i wysokość podczas poruszania.

Druga kwestia to trudność z wydostaniem się dźwięku z powrotem.

"Kiedy lód uderza w dno odwiertu, dźwięk nie dochodzi tylko prosto do góry – fale dźwiękowe zaczynają odbijać się od ścian otworu" — wyjaśnia Neff.

od 16 lat

lena

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr Makowiec
Takie same dźwięki, tyle że bardziej przeciągłe, można usłyszeć na zaporze solińskiej podczas dużych mrozów i grubej pokrywy lodu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl