Ważne odkrycie naukowców, które pomoże nam jeść tak, żebyśmy byli zdrowi

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Jako zasadę powinniśmy przyjąć obfite śniadanie, skromny lunch i małą kolację. To sposób na zdrowie.
Jako zasadę powinniśmy przyjąć obfite śniadanie, skromny lunch i małą kolację. To sposób na zdrowie. Pixabay
Naukowcy zbadali, kiedy należy spożywać większość kalorii, by zachować zdrowie. Zmiana sposobu odżywiania nie jest trudnym wyzwaniem, a na pewno wartym zachodu. Efekty mogą zaskoczyć.

Większość ludzi wie, że to, co i ile jedzą, odgrywa ważną rolę dla ich zdrowia. Ale naukowcy odkryli, że kapitalne znaczenie ma również czas, w którym spożywamy posiłek.

Kiedy jeść najwięcej?

Badania pokazują, że większość kalorii powinniśmy przyjmować we wczesnych godzinach — na przykład jedząc obfite śniadanie, skromny lunch i małą kolację.

Ten wzorzec jedzenia jest zgodny z naszym rytmem okołodobowym, wrodzonym 24-godzinnym zegarem, który reguluje wiele aspektów naszego zdrowia, od codziennych wahań hormonalnych i temperatury ciała po cykle snu i czuwania.

Najlepiej trawimy rankiem

Ze względu na sposób, w jaki działają nasze wewnętrzne zegary, nasze ciała są przygotowane do trawienia i metabolizowania pokarmu wcześnie rano. W miarę upływu dnia nasz metabolizm staje się mniej wydajny. Badania pokazują, że posiłek spożyty o 9 rano może dać inne efekty metaboliczne niż ten sam posiłek spożyty o godzinie 21.

Ta rozwijająca się dziedzina badań, znana jako chrono-żywienie, reprezentuje zmianę paradygmatu w sposobie, w jaki badacze żywienia myślą o żywności i zdrowiu.

Ważny jest czas posiłków

Zamiast skupiać się wyłącznie na składnikach odżywczych i kaloriach, naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na czas posiłków i odkrywają, że może to mieć ogromny wpływ na wagę, apetyt, ryzyko chorób przewlekłych oraz zdolność organizmu do spalania i magazynowania tłuszczu.

To jest coś, na co do niedawna nikt w żywieniu nie patrzył – zawsze chodziło o to, co jesz i jaka jest wartość energetyczna twojego jedzenia lub zawartość węglowodanów, białka i tłuszczu – mówi Marta Garaulet, profesor fizjologii i żywienia na Uniwersytecie w Murcji w Hiszpanii, który bada pory posiłków i ich wpływ na otyłość i metabolizm.

Kolacja na kilka godzin przed snem

W dzisiejszym świecie ludzie często pomijają śniadanie i objadają się wieczorem po długim dniu pracy. Naukowcy twierdzą, że jeśli to możliwe, lepiej byłoby zrobić coś przeciwnego — lub przynajmniej odłożyć kolację na kilka godzin przed snem.

Garaulet odkryła, że nawet w jej Hiszpanii, która słynie z kultury późnego jedzenia, ludzie, którzy zazwyczaj jedzą obfity lunch w południe i lekką kolację, mają mniej problemów metabolicznych niż ci, którzy spożywają dużo kalorii w nocy.

- W Hiszpanii główny posiłek jest w środku dnia, między 14 a 15 – powiedziała. - Zjadamy od 35 do 40 procent naszych kalorii w środku dnia. I chociaż jemy obiad późno, nie jemy dużo.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl