NFZ podało nowe wytyczne ws. szczepień na koronawirusa

Leszek Rudziński
NFZ podało nowe wytyczne ws. szczepień na koronawirusa
NFZ podało nowe wytyczne ws. szczepień na koronawirusa Karol Makurat/Reporter
Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził zmiany w ogłoszeniu o naborze do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV. Nowe wytyczne dotyczą placówek POZ.

Fundusz poinformował, że doprecyzował wymagania organizacyjne naboru do Narodowego Programu Szczepień.
Zgodnie z nowymi przepisami, wymóg szczepień przez pięć dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Dla placówek POZ nie będzie także wymagane również wskazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący.

NFZ zapewnia, że zmiany w ogłoszeniu o naborze do Programu zostały wypracowane ze środowiskiem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, podczas konsultacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

„Korekta ma w jeszcze większym stopniu zachęcić placówki POZ do dołączenia do Narodowego Programu Szczepień” – tłumaczy Fundusz.

Pozostałe warunki i zasady naboru pozostają bez zmian. Formularze zgłoszeniowe do programu przyjmujemy do piątku, 11 grudnia
.

Narodowy Program Szczepień

Założenia Narodowego Programu Szczepień przedstawił we wtorek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

- Naszym celem jest przeprowadzenie w 2021 r. programu szczepień, dzięki czemu mamy uzyskać odporność populacji – zapowiedział szef KPRM. - Naszym zadaniem jest dostarczeni szczepionek, które mają być bezpieczne, szczepienia mają być przeprowadzone w krótkim czasie, szczepionki muszą być darmowe i dobrowolne, musimy zorganizować cały proces tak, by był przyjazny dla obywatela – dodał.

Prezentując projekt narodowej strategii szczepień, wyjaśnił, że jest to dokument liczący 34 strony, podzielony na 9 rozdziałów - opisujących m. in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień.

- To jest dokument, który jest projektem i przekazujemy go do konsultacji – mówił Michał Dworczyk. - Do soboty do godz. 10.00 będziemy zbierali wszystkie uwagi. 15 grudnia Rada Ministrów będzie mogła oficjalnie przyjąć dokument – dodał.

Dworczyk przekazał również, że - poza możliwością przesyłania konsultacji na adres mailowy, który zostanie opublikowany razem z treścią tego dokumentu – rząd chce przedstawić ten dokument samorządowcom, ekspertom, politykom - wszystkim, którzy powinni i chcieliby się wypowiedzieć.

Kto najpierw będzie zaszczepiony?

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą medycy, osoby starsze i służby mundurowe.

Z kolei szef Centrum Analiz Strategicznych prof. Norbert Maliszewski doprecyzował, że na pierwszym etapie będą się szczepić pracownicy sektora ochrony zdrowia, potem pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby starsze powyżej 60 roku życia oraz policja i służby mundurowe, które są „na pierwszej linii”. - Kolejne grupy to personel niemedyczny, często narażony na kontakt: m. in. nauczyciele, pracownicy tzw. sektora krytycznego, pracownicy transportu publicznego, osoby w wieku poniżej 60 roku życia, które mają choroby współistniejące - wymieniał Maliszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Red

https://poczta.onet.pl/Czytaj/691960549

https://opolczykpl.wordpress.com/2020/12/10/okupacyjna-farsa-konsultacji-spolecznych-w-sprawie-szczepien-przeciwko-swirusowi/

https://cygnus.neon24.pl/post/159232,program-szczepien

G
Gość

A jest już szczepionka przeciw pisowa? Nawet zapłace odrobie byle sobie wstrzyknąć

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl