Zgodnie z przedstawionym pod koniec kwietnia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej harmonogramem, absolwenci podstawówek przystąpią do egzaminów między 16 a 18 czerwca. Pierwotne kalendarium zakładało, że egzaminy będą odbywały się od 21 do 23 kwietnia. Zostały jednak przełożone ze względu na pandemię koronawirusa.
- Od samego początku zależało nam na tym, by je przeprowadzić tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony w tej sprawie, a z drugiej strony, by przeprowadzić je maksymalnie bezpiecznie – mówił pod koniec kwietnia, informując o zmianie kalendarza egzaminów, Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
"Jesteśmy za odwołaniem egzaminu ósmoklasisty"
Wielkopolscy samorządowcy twierdzą jednak, że przeprowadzanie egzaminu ósmoklasisty nie jest konieczne. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski chce do tego przekonać resort edukacji. Dlatego przedstawiciele SGiPW skierowali list do Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej.
Sprawdź też:
- Jesteśmy za odwołaniem egzaminu ósmoklasisty. W nawiązaniu do aktualnej sytuacji epidemicznej oraz najbliższych perspektyw związanych z zagrożeniem zdrowia, Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski zwrócił się z prośbą do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego o rozważenie odwołania egzaminów dla ósmoklasistów w roku szkolnym 2019/2020 - czytamy na Facebooku SGiPW.
Wielkopolscy samorządowcy podkreślają w liście, że egzamin ósmoklasisty weryfikuje wiedzę uczniów, ale nie jest konieczny przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Ponadto jego organizowanie stanowi zagrożenie dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
- Głównym celem egzaminu jest weryfikacja stanu wykształcenia uczniów w zakresie obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych. To funkcja bardzo istotna, jednak w obliczu zagrożenia zdrowia, odzwierciedleniem nabytej wiedzy mogłyby być oceny wystawione na koniec roku szkolnego lub - w wypadku potrzeby szerszej weryfikacji - również te osiągnięte we wcześniejszych okresach - piszą w liście samorządowcy.
Samorządowcy proponują, by nabór do szkół średnich odbył się w tym roku na podstawie ocen ze świadectwa.
- Uważamy, że w aktualnej sytuacji należałoby dokonać takiej zmiany prawa, która pozwoliłaby na przyjęcie w drodze rozporządzenia zasadę przeliczania na punkty ocen semestralnych uzyskanych w klasie ósmej, w celu umożliwienia równie sprawnego i czytelnego jak dotąd procesu dostawania się do szkół ponadpodstawowych - dodaje podpisany pod listem do MEN Jacek Gursz, przewodniczący stowarzyszenia.
ZOBACZ TEŻ:
15 najbardziej poszukiwanych zawodów w czasach epidemii COVID-19
Sprawdź też:
