Dr Spałek tytuł magistra biologii uzyskał w 1994 roku na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Pięć lat później na tym samym wydziale obronił pracę doktorską pt. "Chronienie i rzadkie rośliny naczyniowe w zbiorowiskach roślinnych Równiny Opolskiej".
Od 1994 roku Spałek był związany z Uniwersytetem Opolskim, gdzie piastował stanowiska adiunkta w Instytucie Biologii UO.
Naukowiec ma na swoim koncie liczne publikacje naukowe w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz opracowania zwarte dotyczące geografii roślin, geobotaniki, fitosocjologii, ochrony przyrody oraz etnobotaniki, fitoterapii i lecznictwa uzdrowiskowego. Ponadto był autorem kilkuset publikacji popularnonaukowych, folderów, albumów i innych.
Współredagował też pierwszą w Polsce regionalną „Czerwoną księgę roślin województwa opolskiego”.
Krzysztof Spałek był przede wszystkim prekursorem i odkrywcą stanowiska paleontologicznego w Krasiejowie, które należy do największych i najciekawszych na świecie.
Dzięki odkryciu tego stanowiska Śląsk Opolski i Polska zaistniała na paleontologicznej mapie świata.
Na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Ozimku 26 czerwca 2010 roku nadano mu tytuł "Zasłużonego dla Gminy Ozimek”.
Pasją doktora Spałka była fotografia. W holu dworca PKP w Opolu do 5 stycznia można właśnie oglądać wystawę jego zdjęć "Podwodne Opolskie". To jedna z pierwszych tego typu wystaw fotograficznych w Polsce, przedstawiająca piękno podwodnej przyrody. Ukazuje nieznany świat flory i fauny, w tym rzadkie i ginące gatunki roślin oraz siedliska przyrodnicze w Europie.
Zdjęcia wykonano w różnego typu akwenach, w tym źródłach krasowych, stawach hodowlanych, zalanych wodą, nieczynnych piaskowniach i kamieniołomach oraz rzekach na Śląsku Opolskim.
Dr Krzysztof Spałek zmarł 10 grudnia. Miał 49 lat.
