Spis treści
Nie żyje John Goodenough. Laureat Nagrody Nobla miał 100 lat
"Był liderem w najnowocześniejszych badaniach naukowych przez wiele dziesięcioleci swojej kariery" - mówił o laureacie Nobla Jay Hartzell, rektor University of Texas w Austin, gdzie Goodenough był członkiem wydziału przez 37 lat.
Najstarszy laureat Nobla w historii nagrody
Goodenough miał 97 lat, kiedy otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 2019 r. – wraz z Brytyjczykiem Stanleyem Whittinghamem i Japończykiem Akirą Yoshino – za ich badania nad akumulatorami litowo-jonowymi. Naukowiec stał się tym samym najstarszym laureatem Nagrody Nobla.
Nie żyje John Goodenough. Twórca mechanizmu, który zasila telefony, laptopy i samochody elektryczne
"Ta ładowalna bateria położyła podwaliny pod bezprzewodową elektronikę, taką jak telefony komórkowe i laptopy" – podkreśliła Królewska Szwedzka Akademia Nauk podczas przyznawania nagrody.
„Umożliwia również świat wolny od paliw kopalnych, ponieważ jest używany do wszystkiego, od zasilania samochodów elektrycznych po magazynowanie energii ze źródeł odnawialnych” - dodano.
W ostatnich latach Goodenough i jego zespół uniwersytecki badali również nowe kierunki magazynowania energii, w tym „szklaną” baterię z elektrolitem w stanie stałym i metalowymi elektrodami litowymi lub sodowymi.
Za co jeszcze odpowiada naukowiec?
Goodenough był również wczesnym twórcą katod fosforanu litowo-żelazowego (LFP) jako alternatywy dla katod na bazie niklu i kobaltu. Eksperci twierdzą, że LFP szybko wyprzedza droższe niklowo-kobaltowo-manganowe akumulatory do pojazdów elektrycznych, ponieważ wykorzystuje materiały, które są bardziej obfite i zrównoważone przy znacznie niższych kosztach.
dś
