Marcin Babko nie żyje. Zmarł śmiercią tragiczną.
Marcin Babko był dziennikarzem, muzykiem, krytykiem muzycznym, tłumaczem, animatorem kultury, producentem... te funkcje można by mnożyć.
Pisał m.in. dla "Gazety Wyborczej", "Jazz Forum", "Prime" i portali internetowych (Witryna Czasopism, Infomuzyka, T-Mobile Music, Górnośląski Informator Muzyczny). Realizował także cykle audycji muzycznych dla radia i telewizji. Był tłumaczem młodej literatury czeskiej i słowackiej (książkowo ukazały się: powieść Jáchyma Topola Anioł (2002), zbiór opowiadań Michala Hvoreckiego W misji idealnej czystości (2002), tomik poezji Petra Šuleja Wiersze (2003); a także wiele tekstów w pismach literackich). Autor książek biograficznych m.in.: o grupie Coldplay – Otwórz oczy (2006) i o Irku Dudku - Ziuta Blues (2008). Autor tekstów w książkach towarzyszących płytom Shakin' Dudi, DiM i Ireneusza Dudka (2006-2011).
Marcin Babko to też artysta audiosfery, autor tekstów, wokalista i generator szumów w zespołach: hipiersoniK (debiutancki album czarna skrzynka 2013), Muariolanza (w latach 2006-2010 nagrał z nim cztery wysoko ocenione płyty), Babie Lato (EP Zachodnia Kraina - 2014), Frank Babko i Kamienie. Zagrał na harmonijce ustnej na płycie Pogodno Hajle Silesia. Wystąpił gościnnie na koncertach legendarnej brytyjskiej grupy Hawkwind (2008 i 2012). Napisał teksty do większości utworów na trzeciej płycie hardrockowej grupy Kruk Be3 (2012).
Pisaliśmy o jego działaniach muzycznych:
Babko był założycielem wydawnictwa Falami (http://www.falami.pl), w którym przez cztery lata wydał 18 płyt – głównie młodych artystów z województwa śląskiego. Wszystkie zyskały znakomite oceny i recenzje – nie tylko w branży muzycznej (Falami jest wielokrotnym finalistą „Śląskiej Rzeczy” - prestiżowego konkursu w dziedzinie projektowania i dizajnu). Pomysłodawca, organizator i wydawca cyklu „Sealesia", w ramach którego ukazały się płyty kompilacyjne z najciekawszymi piosenkami młodych zespołów z województwa śląskiego.
Urodził się w 1975 roku w Sosnowcu i z tym miastem pozostawał mocno związany. Był m.in. dyrektorem artystycznym World Fusion Music Festival w Sosnowcu (2011), Sealesia Festival w Sosnowcu (2012) i festiwalu Falami May Day w Sosnowcu (2013). Dostał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca za Upowszechnianie Kultury (w 2013 roku).
Dużą popularność na rynku zdobyły produkowane przez niego mydła, przypominającego śląski węgiel, Sadza Soap.
W DZ pisaliśmy też o Sadza Soup:
Korzystaliśmy ze strony http://absolwent.us.edu.pl/marcin-babko-nasi-absolwenci
Ale był też Marcin organizatorem Targów Sztuki Silos Falami Fest w Katowicach i Zabrzu (2010 i 2012) i targów designu dla dzieci Mały Silos w Katowicach (2013), pomysłodawcą i współorganizatorem (od 2009 r.) cyklu koncertowego Inne Granie w Chorzowskim Centrum Kultury w Chorzowie. Od był 2003 r. członkiem Rady Artystycznej Rawa Blues Festival.
Był jednym z najważniejszych śląskich twórców. Znalazł się wśród rozmówców w książce „Nowi Ślązacy", wydanej przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych.
Marcin Babko wśród młodych śląskich twórców w książce Zofii Oslislo-Piekarskiej: