Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.
NIEDZIELA PALMOWA 2018 WYPADA 25 MARCA
Niedziela Palmowa zwyczaje:
Święcenie palm to najważniejsza uroczystość Niedzieli Palmowej. Palmy święci się na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta i są one symbolem męczeńskiej śmierci, ale i triumfu Jezusa. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii kościoła katolickiego w XI w., a w Polsce palmy to przede wszystkim to wiązanki gałęzi wierzby z pąkami, zwanymi baziami czy kotkami, ale można je wykonać również z innych materiałów.
Zobacz:
Ważnym elementem Niedzieli Palmowej jest także procesja, która wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się jak najdokładniej "powtarzać" wydarzenia z życia Pana Jezusa. Dzisiaj odnowiona liturgia zaleca, aby wierni w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed kościołem, gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła.
Życzenia na Wielkanoc- na kartki pocztowe i SMS
Jak zrobić mazurek? Przepis krok po kroku
Gdzie Polacy spędzą tegoroczną Wielkanoc?
Szybkie i łatwe przepisy na ciasta wielkanocne