Pasek artykułowy - wybory

Niedziela Palmowa 2018. Dziś 25.03.2018r. Niedziela Palmowa. Jakie jest jej znaczenie? Zwyczaje i obrzędy w Niedzielę Palmową 25 marca 2018

af
Niedziela Palmowa w Archikatedrze Oliwskiej
Niedziela Palmowa w Archikatedrze Oliwskiej Piotr Hukało
Niedziela Palmowa [25.03.2018] wypada zawsze 7 dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień. Niedziela Palmowa w 2018 roku wypada na dzień 25 marca. Obchodzona jest jednak w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. Jakie jest znaczenie Niedzieli Palmowej oraz jakie zwyczaje i obrzędy towarzyszą nam w ten dzień? Niedziela Palmowa 2018 25 marca. Jaką palmę przygotowaliście na ten dzień? Czekamy na Wasze zdjęcia pod adresem [email protected]!

Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

NIEDZIELA PALMOWA 2018 WYPADA 25 MARCA

Niedziela Palmowa zwyczaje:
Święcenie palm to najważniejsza uroczystość Niedzieli Palmowej. Palmy święci się na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta i są one symbolem męczeńskiej śmierci, ale i triumfu Jezusa. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii kościoła katolickiego w XI w., a w Polsce palmy to przede wszystkim to wiązanki gałęzi wierzby z pąkami, zwanymi baziami czy kotkami, ale można je wykonać również z innych materiałów.

Zobacz:

Ważnym elementem Niedzieli Palmowej jest także procesja, która wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się jak najdokładniej "powtarzać" wydarzenia z życia Pana Jezusa. Dzisiaj odnowiona liturgia zaleca, aby wierni w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed kościołem, gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła.

Kiedyś istniały również zwyczaje i przesądy związane z palemkami:

  • połknięcie bazi z poświęconej palmy miało zagwarantować brak bólu głowy i chorób gardła,
  • palemki zatykano za świętym obrazem w domu, a zimą spalano, by popiołu użyć następnie w czasie Środy Popielcowej,
  • w zależności od regionu poświęconą palmą obijano na pomyślność boki zwierząt w gospodarstwie,
  • z poświęconych palm wyjmowano gałązki wierzbowe i utworzone z nich krzyżyki zatykano w glebie na zasianych polach - miało to chronić przyszłe zbiory przed suszą, burzą itp.

Niedziela Palmowa 25.03.2018 roku. Palmy własnoręcznie zrobione czy kupione?

Każdy ma inny pomysł na to, jaką palmę przygotować na Niedzielę Palmową. Wielu kilka dni wcześniej zbiera gałązki brzozy i czeka aż wypuszczą zielone listki, zrywa gałązki z baziami i dodaje do nich kilka kolorowych kwiatów. Taki bukiet zabiera w niedzielę do kościoła. Niektórzy kupują gotowe już palmy czy to na stoiskach na targu, wielu miejscach w mieście czy w supermarkecie.

W sobotę przed Niedzielą Palmową proboszcz z jednej parafii w ogłoszeniu parafialnym napisał, że "palmy kupione przed bramami kościoła nie przyjmują na siebie wody święconej. Zaopatrujmy się w palmy przed kościołem, a nie u handlarzy, którzy w ramach ludzkiej naiwności kręcą swój biznes". To stwierdzenie wywołało oburzenie wielu wiernych. Teraz ksiądz przeprasza za nie wszystkich.

Czytaj więcej >>>

POLECAMY NA WIELKANOC 2018:

Wróć na i.pl Portal i.pl