W Muzeum Wsi Radomskiej odbyła się mszą święta i tradycyjna procesja. Goście przekonali się, jak Niedzielę Palmową obchodzono na dawnej wsi. Wielkanocne ozdoby można było kupić na przedświątecznym kiermaszu w Skansenie.
Procesja z palmami
Niedziela Palmowa wpisała się już na stałe w kalendarz imprez organizowanych w radomskim skansenie. To też otwarcie sezonu turystycznego w muzeum.
Głównym punktem obchodów jest msza święta odprawiana w zabytkowym kościele z Wolanowa. W tym roku przewodniczył jej biskup radomski Henryk Tomasik. On też poświęcił palmy przyniesione do kościoła przez wiernych.
Podczas mszy chór kleryków radomskiego seminarium duchownego wykonał „Pasje według świętego Marka” - utwór poświęcony męce i śmierci Jezusa.
Później odbyła się procesja, która z kościoła przeszła na pola. Tam największe palmy wetknięto w ziemię. Zgodnie z ludową tradycją ma to ochronić zasiewy i przysporzyć obfitych plonów.
Zwiedzanie i zakupy
W Niedzielę Palmową w Skansenie odbył się też kiermasz. Można było kupić wielkanocne ozdoby i rękodzieło ludowe.
Otwarte dla zwiedzających były także muzealne chałupy i dwór z Pieczysk. Do stałych ekspozycji dołączono też tradycyjne ozdoby. Stojąc izby pracownicy chcieli pokazać, jak przed laty mieszkańcy podradomskich wsi przygotowywali się do Wielkiej Nocy. Świąteczną ekspozycję będzie można oglądać jeszcze do 23 kwietnia.
Podczas niedzielnej imprezy w Skansenie odbyły się też między innymi warsztaty pisankarskie. Można było podpatrzeć i nauczyć się robienia tradycyjnych palm.