Prokuratura Okręgowa w Toruniu prowadzi postępowanie wyjaśniające związane z bezprawnymi badaniami wykonywanymi w 2008 r. w jednej z placówek służby zdrowia z Grudziądza. Uczestnikami badań byli bezdomni nieświadomi, że z ich udziałem wykonywane są testy preparatu szczepiennego przeciwko odmianie wirusa ptasiej grypy. Nie byli oni informowani o ich przebiegu, ani o ewentualnych konsekwencjach. Dostawali oni od 5 do 10 zł za udział.
Wątek karny tej sprawy zakończył się prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 12 stycznia 2017 r., który skazał trzech lekarzy i sześć pielęgniarek m.in. za oszustwa, fałszowanie i poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej, a także wykonywanie szczepień bez zgody pacjentów.
Po analizie tego wyroku, Prokuratura Okręgowa w Toruniu podjęła decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, którego celem jest ustalenie, czy istnieją przesłanki do wniesienia powództw o zadośćuczynienie na rzecz uczestników testów medycznych.
W sprawie zostali lub będą wysłuchani pokrzywdzeni (196 osób) zamieszkujący w Toruniu, w Grudziądzu i okolicach. Śledczy zebrali oświadczenia od blisko 140 osób, z których 45 wyraziło zgodę na podjęcie działań przez prokuratora. Dotychczas prokurator wystąpił z powództwami na rzecz poszkodowanych w 39 sprawach z żądaniem po 5 000 zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę.