- Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty posiadania broni palnej bez wymaganego zezwolenia oraz handlu bronią palną i amunicją. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności - informuje Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.
Zabezpieczona broń była przechowywana w miejscach zamieszkania czy w pomieszczeniach gospodarczych, ale również była ukryta w skrytkach podziemnych czy na strychach domów.
- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec trzech podejrzanych na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pięciu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji oraz zakazów opuszczania kraju - dodaje Karol Borchólski.
157 podejrzanych usłyszało 230 zarzutów
Śledztwo prowadzone przez Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym działającej na terenie województw: łódzkiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Członkowie grupy zajmowali się nielegalnym handlem bronią palną.
Dotychczas w toku śledztwa 157 podejrzanym prokurator przedstawił ponad 230 zarzutów. W trakcie czynności zabezpieczono ponad 500 jednostek broni palnej, kilkanaście tysięcy sztuk amunicji i kilkaset istotnych elementów broni.
Postępowanie nadal ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
dś