Archiwum Arolsen, znane wcześniej jako Międzynarodowa Służba Poszukiwań (ITS), w Bad Arolsen w niemieckiej Hesji odnotowało w 2023 roku znaczny wzrost liczby zapytań dotyczących losów ofiar nazizmu.
„Zainteresowanie krewnych i kolejnych pokoleń informacjami o osobach prześladowanych przez nazistów i ich losach w ubiegłym roku gwałtownie wzrosło” – podało Archiwum. Według raportu w 2023 roku do Arolsen dotarło ponad 20 tys. zapytań dotyczących ponad 28 tys. osób. Jest to wzrost o ponad 30 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Jak podaje DW.com, jeszcze większy wzrost odnotowało internetowe archiwum, rejestrując o 43 proc. więcej odwiedzin niż rok wcześniej. Bazę danych przeszukiwało w 2023 roku około 680 tys. użytkowników.
Wiele zapytań z Polski
- Około połowa zapytań przyszła z Niemiec, Polski i Francji, kolejne miejsca zajęły Włochy i Izrael. W przypadku niemal 60 proc. zapytań archiwa znalazły poszukiwane informacje i dokumenty. Rosnąca cyfryzacja archiwum ułatwia badania, ponieważ zbiory można przeszukiwać lepiej i szybciej – wyjaśnia DW.com.
Portal podaje, że archiwum z Bad Arolsen przekazało w zeszłym roku rodzinom byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych 180 kopert z rzeczami osobistymi. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej. W 2021 roku takich kopert było 95, a w 2022 roku – 84.
Źródło: DW.com
