Niemiecka polityk krytykuje Polskę za „dwuklasową politykę”. W jej kraju regularnie atakowane są ośrodki dla uchodźców i imigrantów

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Podczas gdy Polska przyjmuje miliony uchodźców wojennych z Ukrainy i trwa hybrydowy atak reżimu Łukaszenki na granicę polsko-białoruską, polityk niemieckich Zielonych, wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt, zarzuciła Polsce „dwuklasową politykę” wobec uchodźców.
Podczas gdy Polska przyjmuje miliony uchodźców wojennych z Ukrainy i trwa hybrydowy atak reżimu Łukaszenki na granicę polsko-białoruską, polityk niemieckich Zielonych, wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt, zarzuciła Polsce „dwuklasową politykę” wobec uchodźców. BelTA/Associated Press/East News
Podczas gdy Polska przyjmuje miliony uchodźców wojennych z Ukrainy i trwa hybrydowy atak reżimu Łukaszenki na granicę polsko-białoruską, polityk niemieckich Zielonych, wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt, zarzuciła Polsce „dwuklasową politykę” wobec uchodźców. Tymczasem w Niemczech regularnie dochodzi do ataków na ośrodki dla uchodźców i imigrantów.

Niemiecka polityk krytykuje Polskę

Polityk niemieckich Zielonych, wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt oceniła w rozmowie z RND, że „sytuacja na granicy białorusko-polskiej praktycznie się nie zmieniła”.

W ubiegłym tygodniu udała się ona w rejon granicy polsko-białoruskiej, gdzie rok temu doszło do eskalacji kryzysu migracyjnego, wywołanego przez reżim białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

W rozmowie z RND niemiecka polityk oceniła, że Łukaszenka nadal „wywiera presję”. - Uchodźcy docierają na przykład przez Mińsk i Moskwę. Najwyraźniej są przywożeni do granicy. Tam czeka na nich wysoki płot i straż graniczna. Wciąż regularnie zdarza się, że uciekinierzy forsują płot. Niektórzy proszą w Polsce o azyl, większa część jest odsyłana, niektórym udaje się iść dalej na własną rękę. W większości przebywają w lasach w pobliżu granicy bez jedzenia, ubrań i opieki medycznej – mówiła Goering-Eckardt.

Niemiecka polityk zarzuciła polskiej Straży Granicznej, że „obchodzi prawo azylowe i uważa, iż może zawiesić standardy UE w przypadku instrumentalnego wykorzystywania azylu i migracji”. - Aktualnie w UE trwa dyskusja na ten temat. Spór toczy się kosztem ludzi w potrzebie – mówiła. W ocenie wiceprzewodniczącej Bundestagu strona polska stosuje nielegalne w UE pushbacki, czyli wypychanie uciekinierów z powrotem za granicę.

Zauważyła, że Polacy przyjęli dużo ponad milion ukraińskich uchodźców i zapewnili im opiekę. - Jednocześnie ludzie, którzy przybywają z rejonów objętych wojną, jak Syria, Afganistan czy Irak, nie mają takiego samego wsparcia. Najwyraźniej panuje tam coś w rodzaju dwuklasowej polityki. Faktycznie jest niewielu pomagających, bo udzielanie pomocy jest utrudnione. Polski rząd PiS wywiera ogromny nacisk na pomagających – mówiła.

Dodała, że „prawo europejskie musi być stosowane, bronione i chronione na naszych europejskich granicach zewnętrznych”. - Praworządność musi dotyczyć wszystkich ludzi. Potrzebne są humanitaryzm i porządek. A to oznacza uporządkowanie rejestrowanie, pomoc humanitarną na miejscu oraz, jak powiedział mi wysokiej ranki funkcjonariusz straży granicznej, legalne kanały migracji. Uchodźcy mają prawo do sprawiedliwych procedur – oceniła niemiecka polityk.

Zdaniem polityk Zielonych potrzebny jest też sprawiedliwy system podziału uchodźców pomiędzy kraje europejskie. - Nie jest to łatwe, ale musimy zrobić wszystko, aby tak się stało – powiedziała.

Minister Stanisław Żaryn komentuje słowa niemieckiej polityk

Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, odniósł się do słów niemieckiej polityk. „Uchodźcy wojenni z Ukrainy „przyjeżdżają do Polski zgodnie z polskimi i ukraińskimi przepisami oraz procedurami” – zauważył Żaryn i zaznaczył, że „sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to zupełnie inna historia”.

„Granica (polsko-białoruska) jest codziennie atakowana przez nielegalnych migrantów w ramach szlaku nielegalnej migracji, zarządzanego przez służby białoruskie i rosyjskie. Cudzoziemcy docierają na Białoruś z Rosji i jest to element rosyjskiej agresji” – wyjaśnił minister. Dodał, że osoby te „przebywają na Białorusi legalnie, zostały tam zaproszone, posiadając wymagane prawem zezwolenia”.

Stanisław Żaryn zaznaczył, że nie ma żadnego powodu, dla którego Polska miałaby zaakceptować „sztucznie wykreowany przez Rosję i Białoruś szlak nielegalnej migracji”, będący częścią wojny hybrydowej przeciwko Europie. „Ten scenariusz wpisuje się w rosyjską agresję na Ukrainę i walkę z Zachodem” – podsumował.

Ataki na granicę polsko-białoruską

W poniedziałek Straż Graniczna poinformowała, że 87 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski. Ponad 20 osób przeprawiło się wpław przez graniczną rzekę Świsłocz (woj. podlaskie).

Straż Graniczna poinformowała również, że od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 7,569 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 5,762 mln – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna.

Ataki na ośrodki dla uchodźców i imigrantów w Niemczech

Z kolei w Niemczech dochodzi ostatnio do regularnych ataków na ośrodki dla uchodźców i imigrantów. W Gross Stroemkendorf w Meklemburgii-Pomorzu Przednim spłonął dom, w którym mieszkało 14 Ukraińców. Nikt nie został ranny. Śledczy podejrzewają podpalenie. Kilka dni przed pożarem na szyldzie przy wejściu odkryto graffiti ze swastyką. Nieznani sprawcy zaatakowali ośrodek dla uchodźców w Turyngii w środkowych Niemczech. Na fasadzie budynku, w którym mieszkają uchodźcy wojenni z Ukrainy, wymalowano swastyki, wybito też szybę.

dw.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl