Niemieckie media o powstaniu w getcie warszawskim. "Masowych mordów na Żydach dokonywali "przeciętni" Niemcy"

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
Niemieckie media piszą, że masowych mordów na Żydach dokonywali "przeciętni" Niemcy.
Niemieckie media piszą, że masowych mordów na Żydach dokonywali "przeciętni" Niemcy. Fot. Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Odpowiedzialny za stłumienie powstania w getcie warszawskim esesman Juergen Stroop był przed wojną "przeciętnym" urzędnikiem katastralnym z miasteczka Detmold (Nadrenia Północna-Westfalia). Jak opisuje dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) Stroop z wielkim zapałem zabrał się za - jak sam to określił - "wytępienie szumowin i bandytów". Jak niemieckie media opisały powstanie w getcie warszawskim?

Niemieckie media piszą o powstaniu w getcie warszawskim

Raport Stroopa zawiera blisko 50 czarno-białych fotografii, pokazujących Żydów – dorosłych i dzieci - prowadzonych na zagładę w czasie tzw. Grossaktion (wielkiej akcji deportacyjnej getta), pod lufami karabinów esesmanów. Trafiły one do podręczników i są "mocno zakotwiczona w zbiorowej pamięci wizualnej" – podkreśla FAZ.

Stroop przed wstąpieniem do NSDAP w 1933 roku był przeciętnym urzędnikiem katastralnym w Detmold (Nadrenia Północna-Westfalia). W Warszawie pojawił się w kwietniu 1943 roku - "na osobisty rozkaz Reichsfuhrera SS Heinricha Himmlera, Stroop miał szybko stłumić powstanie w getcie i zrównać je z ziemią. Stroop natychmiast po przybyciu rozpoczął bezlitosną akcję eksterminacji, zabijając tysiące Żydów w getcie w ciągu następnych tygodni. Dziesiątki tysięcy innych wywieziono do obozów zagłady. 16 maja Stroop triumfalnie oznajmił swojemu przełożonemu, że misja zabójstwa została wykonana" – opisuje FAZ.

Wkrótce potem sporządził 75-stronicowy "raport końcowy na eleganckim papierze". Był tak dumny ze swoich barbarzyńskich czynów, że kazał oprawić w skórę trzy egzemplarze, z których jeden wysłał do swojego długoletniego mentora Himmlera. Na stronie tytułowej napisał ozdobnymi literami: "Nie ma już żydowskiej dzielnicy w Warszawie!".

Niemcy byli dumni ze zwalczania społeczności żydowskiej

Jak szczegółowo opisuje niemiecki dziennik pod umieszczonymi w raporcie zdjęciami, mającymi udokumentować jego sukces, Stroop umieszczał swoim "ostrym jak brzytwa, urzędniczym pismem" takie podpisy, jak: "szumowiny ludzkości", "bandyci zniszczeni w bitwie", "Żydowscy zdrajcy", "fumigacja (zwalczenie szkodników dymem – PAP) Żydów i bandytów". Na jednym ze zdjęć widać samego Stroopa – stoi w otoczeniu czterech esesmanów, patrzących z zadowoleniem na płomienie i dym, wydobywające się z budynków getta. To zdjęcie podpisał z dumą: "dowódca wielkiej akcji (Grossaktion)".

Stroop stylizował swoją "kampanię ognia i morderstwa przeciwko na wpół nieżywym z głodu Żydom" jako "wyczyn militarny, za który można było spodziewać się otrzymania Żelaznego Krzyża i awansu" – zauważa historyk Andreas Ruppert. W czerwcu 1943 Stroop został mianowany dowódcą SS i policji w dystrykcie warszawskim, a kilka miesięcy później został awansowany na Obergruppenfuehrera - trzecią najwyższą rangę w SS.

Raport Stroopa odegrał ważną rolę w procesach norymberskich

"Raport Stroopa, który trafił w ręce Amerykanów, odegrał ważną rolę w procesach norymberskich. Aby wyjaśnić, w jaki sposób SS dokonywało masowych mordów na Żydach, amerykański prokurator generalny Robert Jackson przytaczał nie tylko przemówienia i raporty Hitlera (…), ale także zdjęcia Stroopa z czasów eksterminacji w Warszawie" – dodaje FAZ. Zdjęcia z warszawskiego getta były prezentowane podczas procesu i "odegrały również znaczącą rolę przy uzasadnieniu wyroku". "Planowy i systematyczny charakter prześladowań Żydów najlepiej charakteryzuje raport generała brygady SS Stroopa" – podkreślał prokurator Jackson.

Jak wskazuje FAZ, Stroop nie znalazł się wśród oskarżonych w Norymberdze – został skazany na śmierć przez sąd w Polsce dopiero w 1951 roku i stracony w marcu 1952 roku. Stroop "był chętnym wykonawcą, i przykładem na to, że to nie bestie i wykolejone jednostki zorganizowały i bez skrupułów dokonały mordu na europejskich Żydach, ale całkiem zwykli, przeciętni Niemcy" – zauważa FAZ.

Urodzonemu w małym miasteczku w 1895 roku Jurgenowi Stroopowi dopiero wstąpienie do NSDAP w 1932 roku dało szansę na awanse "w zapierającym dech tempie". "Jako dowódca pomocniczej formacji terroru i zastraszania złożonej z SA i SS Stroop "rządził despotycznie", budząc przerażenie zarówno współpracowników, jak i mieszkańców Detmold. Dzięki niemu coraz częściej aresztowano Żydów, komunistów, socjaldemokratów i związkowców" – przypomina FAZ. W SS Stroop szybko piął się po szczeblach kariery.

Stroop miał "dokończyć dzieła zniszczenia"

"Na początku wojny został przeniesiony do okupowanej Polski, która stała się centralnym punktem nazistowskiej machiny zagłady. W samym tylko getcie warszawskim stłoczono blisko pół miliona wygłodniałych, chorych, przerażonych ludzi" – opisuje FAZ. Od końca lipca 1942 roku z "Umschlagplatzu" do Treblinki wyjeżdżały pociągi, wywożące po 5 tys. Żydów dziennie. W Warszawie nadal pozostawało ich ok. 50-70 tys. Himmler wydał rozkaz likwidacji getta - a Stroop miał "dokończyć dzieła zniszczenia".

Hasło do rozpoczęcia „wielkiej akcji” przyszło w połowie kwietnia 1943 - Himmler przekazał je Stoopowi przez telefon. Wczesnym rankiem 19 kwietnia do getta wkroczyły oddziały SS, policji, Wehrmachtu i i innych oddziałów pomocniczych. „Maszerowali bez końca. Za nimi jechały czołgi, samochody pancerne, lekka artyleria i setki żołnierzy Waffen-SS na motocyklach” – wspomina Simcha Rotem, jeden z nielicznych ocalałych bojowników żydowskiego ruchu oporu. Było ich około 600, uzbrojonych „jedynie w pałki, noże, kilka sztuk broni palnej lub koktajle Mołotowa”.

"Młodym bojownikom początkowo udało się odeprzeć niemieckich żołnierzy i policjantów, mimo dużych strat własnych. Było to pyrrusowe zwycięstwo, setki Żydów zostało schwytanych i deportowanych" – przypomina FAZ. Stroop zmienił strategię, nakazując "przeprowadzenie całkowitego zniszczenia żydowskiej dzielnicy poprzez spalenie wszystkich budynków" – jak napisał w raporcie w maju 1943 roku.

Zatrzymanie i wyrok śmierci dla Stroopa

Przez ponad trzy tygodnie getto zamieniło się w morze ognia. "Ogromne pożary często blokowały całe ulice. (…). Drewniane podłogi pękały z trzaskiem, waliły się ściany" – wspominał Marek Edelman, jeden z ocalałych bojowników ruchu oporu w getcie. "Wszędzie był czarny, gryzący dym, odór spalonych ciał uniemożliwiał oddychanie. (…) Wszędzie leżały zwęglone zwłoki" – opisywał Edelman.

Za zakończenie akcji uznano wysadzenie warszawskiej synagogi. W swoim cynicznym raporcie końcowym Stroop chwalił się: "Tylko dzięki nieprzerwanym, niestrudzonym wysiłkom wszystkich sił byliśmy w stanie schwytać lub w sposób demonstracyjny zgładzić w sumie 56 065 Żydów. Do tej liczby należy dodać Żydów, którzy zginęli w wyniku wybuchów, pożarów itp., ale których nie udało się policzyć".

Stroop został aresztowany przez amerykańskich żołnierzy 8 maja 1945 roku – pełnił wtedy funkcję wyższego dowódcy SS i policji w Wiesbaden. Został skazany na śmierć w marcu 1947 roku przez amerykański trybunał wojskowy w ramach procesów w Dachau. Stroop został wydany Polsce – w 1949 roku do jego celi przeniesiono Kazimierza Moczarskiego - autora "Rozmów z katem".

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

rs

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wujek Dobra Rada
19 kwietnia, 8:36, Polak:

Cieszący się mianem kraju o ludziach ponadprzeciętnej inteligencji Niemcy, dali się zmanipulować morderczej mahinie nazistowskiej, godzili się na eliminacje i eksterminację innego narodu, obecnie za pośrednictwem organów UE wskazują dzikim Polakom jak mają żyć.

Kto jest odpowiedzialny za dwie hekatomby XX wieku wskazuje dr Rath w "Wezwanie do mieszkańców Niemiec, Europy i całego świata, Berlin 13.03.2012"

Warto poszukać i obejrzeć tym bardziej, że przeszłość ma ogromny wpływ na teraźniejszość.

g
gelo black
"Rozmowy z katem" wstrząsająca książka. Polecam także teatr telewizji o tym samym tytule gdzie jako Stropp wystąpił Piotr Fronczewski - świetnie zagrana rola.
S
Stary
Kto to był Kazimierz Moczarski, co takiego zrobił, że władza ludowa wsadziła Go do jednej celi ze Stroopem, to już "autor" nie napomknął.
a
ab
„Nigdy nie było żadnego powstania” – jest to stwierdzenie z roku 1988, wypowiedziane przez Marka Edelmana, który był jednym z głównych odpowiedzialnych wśród żydowskich grup uzbrojonych w Getcie. (Dziennik Liberation – 18 kwiecień 1988, str. 27).

Dodał jeszcze: „nie wyznaczyliśmy nawet dnia. to Niemcy narzucili datę, ponieważ weszli do Getta w poszukiwaniu ostatnich Żydów”.

Edelman sprecyzował także liczbę żydów, która walczyła z bronią w ręku, stwierdzając, że nie przekroczyła ona 220 osób.

Nie było więc żadnego powstania całej ludności Getta, pragnącej odzyskania wolności i broniącej sie przed deportacjami.

Miała miejsce jedynie reakcja grupy młodych Żydów, którzy widząc wojska niemieckie wchodzące do ich przybytku – najpierw usiłowali się temu przeciwstawić, potem – na trzeci dzień – próbowali uciec, a na koniec – otoczeni – będąc uzbrojonymi – bronili się.

W ciągu 20 dni potyczek – Niemcy i ich pomocnicy stracili 15 ludzi.
P
Polak
Cieszący się mianem kraju o ludziach ponadprzeciętnej inteligencji Niemcy, dali się zmanipulować morderczej mahinie nazistowskiej, godzili się na eliminacje i eksterminację innego narodu, obecnie za pośrednictwem organów UE wskazują dzikim Polakom jak mają żyć.
P
Polak
Chweduk
K
Krzysztof
Piszecie, że w Getcie zginęło w sumie 56 065 Żydów.

A w innych miejscach podaje się od 6 milionów do 1 miliona zabitych Żydów. Skąd takie różnice. Ludzie w końcu będą mówić, że Niemcy zabili sześciu Żydów, i to przez pomylkę . . .
G
Gniewko
19 kwietnia, 7:56, Obywatel EU:

Teraz trzeba zbudować i wystawić na widok publiczny szubienicę, oczekującą na ruskiego satrapę!

19 kwietnia, 8:09, gość:

Ty szoszon pier.. sobie baranka w silos zbożowy , teraz to modne !!

A ty wymień onuce, bo tak zaczadziałeś ich smrodem, że marzy ci się tu ruski mir!

G
Grzegorz 1975
A Polaków wybitni ?
m
moje imię
19 kwietnia, 7:56, Obywatel EU:

Teraz trzeba zbudować i wystawić na widok publiczny szubienicę, oczekującą na ruskiego satrapę!

Powinna być transmisja z egzekucji ryżego szwaba w TV a wykoań należy ją na Stadionie Narodowym.

E
Ehh
Nie wchodzę w dyskusję o Ydach ,bo tak jak w każdej społeczności sa różne elementy. Ogólnie podział na Polaków i Żydów wydaje sie sztucznie napędzany przez dodatkowy,zewnętrzny element. Najzwyczajniej szuka sie podziału w narodzie ,żeby siać różnicę i niezgode.
g
gość
19 kwietnia, 7:56, Obywatel EU:

Teraz trzeba zbudować i wystawić na widok publiczny szubienicę, oczekującą na ruskiego satrapę!

Ty szoszon pier.. sobie baranka w silos zbożowy , teraz to modne !!

d
delfin kamarenki
trole sowieckie zaspały ?

pobudka mendy i kałmuki rusputina !
r
reporter
ten drugi po lewo to tfuska dziadek
O
Obywatel EU
Teraz trzeba zbudować i wystawić na widok publiczny szubienicę, oczekującą na ruskiego satrapę!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl