Niemieckie miasta chcą wprowadzenia podatku na budowę meczetów

Katarzyna Stańko
Pixabay
W Niemczech rośnie poparcie dla wprowadzenia „podatku od meczetów”, aby ograniczyć ich finansowanie z zagranicy, a tym samym zewnętrzne wpływy na islamskie instytucje znajdujące się w tym kraju. Podatek ma być wzorowany na tym, który płacą katolicy i przedstawiciele innych chrześcijańskich wyznań.

Rząd federalny uważa to rozwiązanie za „możliwą ścieżkę” - poinformowała gazeta „Welt am Sonntag”, powołując się na interpelację parlamentarna jednego z posłów. Kilka z szesnastu niemieckich landów zasygnalizowało wsparcie dla „podatku od meczetów”, wzorowany na istniejącym w Niemczech dobrowolnym chrześcijańskim „podatku kościelnym”. Meczety powinny finansować się z podatków wiernych mieszkających na terenie Niemiec.

W Niemczech narastają obawy, co do rosnącego wpływu zagranicznych podmiotów na islamskie instytucje i na głoszących w nich nauki imamów. Chodzi przede wszystkim o Turcję i kraje arabskie. Około 900 meczetów w Niemczech jest prowadzonych przez Związek Turecko-Islamski Instytutu Religii (Ditib), który znajduje się pod wpływem tureckiego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdogana. Imamowie należący do Ditib są opłacani przez państwo tureckie, a niektórzy jej członkowie są podejrzani o szpiegowanie tureckich dysydentów mieszkających w Niemczech.

Ministerstwo spraw wewnętrznych regionu Meklemburgii-Pomorza Przedniego oświadczyło, że jest otwarte na „finansowanie meczetów w oparciu o model kościoła”, aby zmniejszyć wpływy zagraniczne, w tym „niebezpieczeństwo ewentualnej radykalizacji”.

Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych landu Badenii-Wirtembergii również wskazuje na zagrożenie wynikające z wpływów zewnętrznych „na teologiczne treści i poglądy polityczne”.

W szczytowym okresie sporu między Niemcami a Turcją w połowie 2017 r. dwóch niemieckich ministrów ostrzegło w komentarzu dla tygodnika „Spiegel” że „nie wolno importować do Niemiec ideologii Erdogana za pośrednictwem niektórych meczetów”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kiedyś pomimo braku sympatii dla Niemców w pewien sposób podziwiałem ten naród wielkich malarzy, pisarzy, poetów, kompozytorów. Teraz uważam, że Niemcy ponownie przyniosą Europie nieszczęście...
s
sieg alej kum
za późno . nic już nie uratuje nazich przyjaciół. będą niewolnikami w swoim kraju. tak jak zwykły naród w Polsce po bandyckiej transformacji solidarnych obrońców narodu przed komunizmem, gdzie jest albo bezrobotny albo haruje na gangi na ich zamki, samoloty, samochody , jachty. a sam żyje z jałmużny i zbiera na 500 plus dla równiejszych z pośród siebie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl