13 maja w większości miast Polski odbywała się Noc Muzeów. To czas, kiedy muzea, zamki czy zabytkowe klasztory otwierają swe progi dla wszystkich chętnych całkowicie za darmo.
Od lat w akcję włącza się parafia WNMP w Żukowie. Wraz z tutejszym Ośrodkiem Kultury i Sportu przygotowują liczne atrakcje, by przyciągnąć i zatrzymać turystów na terenie dawnego klasztoru norbertanek.
Żukowo otworzyło niedostępne miejsca
Ogromną popularnością jak zawsze cieszyło się zwiedzanie krypt świątyni. Tylko w Noc Muzeów jest ku temu okazja, stąd kolejka z godziny na godzinę się jedynie wydłużała, oplatając znaczną część budynku kościoła.
Wieczorem z kolei chętni zwiedzali Muzeum Norbertanek Żukowskich wraz z przewodnikiem.
Można było przenieść się w czasie
Stosunkową nowością na liście atrakcji było również zwiedzanie klasztoru norbertanek w VR. To efekt projektu, zakończonego w 2022 r. Na Noc Muzeów jednak przygotowano nowszą wersję średniowiecznego kompleksu, odtworzonego w wirtualnej rzeczywistości.
- W pewnym sensie wyobrażamy sobie, jak to wyglądało, bo nie mamy dokumentów, na których możemy się stricte oprzeć. Ale to, co udało nam się stworzyć na podstawie rycin, zarysów, planów, przenosi nas w tę rzeczywistość. I ona jest na tyle realna, że rzeczywiście się tam znajdujemy - mówi Aleksandra Rogalewska-Kania, dyrektor OKiS w Żukowie.
Gdy zainteresowani przenosili się do czasów żukowskich norbertanek, piętro wyżej dzieci brały udział też w warsztatach. Na rynku kościoła z kolei była okazja do kulinarnej podróży w czasie - serwowano tu m.in. strawę klasztorną i ziołowe herbaty.
ZOBACZ TEŻ:
Tajemnice Lasów Mirachowskich. Sześć kilometrów pięknych widoków, historii i legend
Gra miejska oprowadzała po całym Żukowie
Nieodłączną częścią Nocy Muzeów w Żukowie jest też gra miejska, w tym roku przeprowadzona pod hasłem „Nie taki duch straszny, gdy się z nim spaceruje”. Całe rodziny chwytały w ręce wskazówki (niektóre, większe rodziny nawet rywalizowały między sobą), które poprowadziły uczestników po całym mieście. W konkretnych miejscach musieli rozwiązywać zagadki oraz wykonywać pewne czynności, jak np. ułożyć puzzle. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych była to bardzo wciągająca zabawa.
W ramach Nocy Muzeów odbył się także koncert muzyki dawnej. Utwory klasyczne na akordeonie zaprezentował Paweł Zagańczyk.