Przy okazji inauguracji na Jasnej Górze 5. Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, obecny w klasztorze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił nową dyscyplinę naukową - biblistykę.
- Mamy w naszym kraju wielu wspaniałych biblistów, a Polska staje się obecnie jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki. Stworzenie nowej dyscypliny - biblistyki - z pewnością pomoże w jej rozwoju - podkreślił minister.
Do tych słów odniósł się ksiądz Henryk Witczyk, biblista, teolog.
- Chciałbym podziękować ministrowi Przemysławowi Czarnkowi za tę decyzję. To ogromna szansa dla świata polskich biblistów. Dzięki nowej dyscyplinie będziemy mogli podjąć dialog badawczy z najlepszymi ośrodkami studiów w Jerozolimie, Rzymie, USA, Szwajcarii, Londynie czy w Niemczech. To przełomowe wydarzenie dla polskiej biblistyki. Cieszymy się z tego bardzo - zaznaczył ksiądz Witczyk.
W Częstochowie minister Czarnek uczestniczył również w XI Ogólnopolskim Kongresie Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie. Głównym jego tematem była rola nauczyciela-konsultanta w promowaniu wartości rodzinnych.
Nie przeocz
Gdzie można studiować Biblię?
Choć umieszczenie biblistyki wśród dyscyplin naukowych to nowość, jednak samą dziedzinę można studiować w ramach kierunków teologicznych w całym kraju.
Biblistykę można studiować na uczelniach katolickich prowadzonych przez Kościół. Za przykład może posłużyć Wydział Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie studiuje się teologię, a potem nauki biblijne w ramach studiów doktoranckich.
Biblię poznają też dogłębnie studenci państwowych uczelni - przykładem może być Wydział Teologiczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Także studiując Teologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach można zyskać szeroką wiedzę z zakresu biblistyki, filozofii, oraz nauk społecznych i humanistycznych.
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
