Nowa lista leków refundowanych w 2025 roku. Stosowane w onkologii, kardiologii i chorobach rzadkich

Redakcja Wiadomości
Opracowanie:
Nowa lista leków refundowanych obowiązuje od 1 stycznia 2025
Nowa lista leków refundowanych obowiązuje od 1 stycznia 2025 FOT. JANUSZ WOJTOWICZ / POLSKAPRESSE
31 leków stosowanych m.in. w onkologii, kardiologii i chorobach rzadkich znalazło się nowej liście leków refundowanych, która obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. Refundowana jest m.in. terapia genowa wrodzonej ślepoty Lebera i leki zapobiegające udarom.

SPIS TREŚCI

Na ogłoszonej w połowie grudnia liście jest 13 leków onkologicznych i 18 leków stosowanych m.in. w leczeniu chorób kardiologicznych i w terapiach chorób rzadkich u dzieci i dorosłych.

Jakie leki na liście?

Refundacją objęty został m.in. stosowany w prewencji udarów i zatorowości związanej z migotaniem przedsionków lek Rywaroksaban. Opakowanie kosztuje kilkaset złotych. Po zmianach najtańszy odpowiednik będzie można kupić za 10 zł. Rywaroksaban i Dabigatran (stosowany też w profilaktyce udarów i zatorowości) w leczeniu pacjentów z migotaniem przedsionków są dostępne wyłącznie za odpłatnością 30 proc. Oznacza to, że nie będzie ich na liście leków bezpłatnych dla osób powyżej 65 lat. Niezależnie od wieku pacjenta refundacja będzie wyłącznie z odpłatnością pacjenta – zaznaczyło Ministerstwo Zdrowia w poświęconym tej kwestii komunikacie.

Na liście znalazł się też lek Voxzogo stosowany w terapii dzieci chorych na niskorosłość (achondroplazję). Resort starał się trzy lata przekonać producenta leku do złożenia wniosku o jego refundację. Refundowana jest też terapia genowa produktem Luxturna wykorzystywana w leczeniu ślepoty Lebera – osoby nią dotknięte tracą siatkówkę i wzrok.

Leki na choroby rzadkie

W ramach terapii chorób rzadkich Ministerstwo Zdrowia poszerzyło grupę pacjentów mogących korzystać z refundacji leku Takhzyro stosowanego w leczeniu obrzęku naczynioruchowego, którego ataki mogą spowodować uduszenie.

Chorzy na miastemię od stycznia mają dostęp do kolejnej terapii substancją Rawulizumab wskazaną do stosowania jako terapia dodatkowa do standardowego leczenia dorosłych pacjentów.

Na liście znalazła się też kolejna terapia dla pacjentów z rzadkimi zespołami padaczkowymi substancją Fenfluramina.

Ponad 600 leków refundowanych

W sumie na liście refundacyjnej od 1 stycznia 2025 r. jest 605 leków z grupy G1 (leki wytwarzane w Polsce lub do których wytwarzania wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną w Polsce) i 37 leków z grupy G2 (leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce).

Aktualizowanie listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną. Dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. Pełen wykaz jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych

źr. PAP

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz
1 stycznia, 14:00, Bolek:

Czy uspakający dla chyżego też bezpłatny?

Lewatywa

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl