Nowa metoda oszustów. Podają się za policjanta i wyłudzają łapówkę
Oszuści wynajdują co inne sposoby na oszukiwanie mieszkańców, szczególnie osób starszych. W ostatnim czasie stosują połączone metody „na wypadek” i „na policjanta”.
- Przestępcy dzwonią do wytypowanej przez siebie osoby i przedstawiają przygotowaną historię. Najczęściej podają się za funkcjonariuszy policji i informują, że rzekomo doszło do wypadku, którego sprawcą jest osoba bliska dla osoby starszej. Następnie przedstawiają możliwość „polubownego załatwienia” sprawy lub wpłacenie kaucji dla uniknięcia aresztowania bliskiej osoby - mówi sierż. szt. Karol Kościuk, oficer prasowy KPP Pruszcz Gdański.
ZOBACZ TEŻ:
Metody oszustów: na co uważać?
Kolejną legendą, którą posługują się oszuści, jest podanie się za policjanta pracującego nad sprawami kradzieży pieniędzy z kont bankowych. W takim przypadku nakłaniają oni osobę, do której dzwonią do wypłacenia środków i przekazania ich pod pretekstem, że to jedyny sposób, aby uchronić oszczędności. W innej wersji tej historii oszust prosi o podanie danych do logowania do systemu bankowego lub wykonanie przelewu na podany przez przestępcę rachunek bankowy.
- Zdarzyły się też sytuacje, gdzie przestępca namówił osobę starszą do wzięcia kredytu w banku i przekazania środków — przypomina rzecznik policji. - Z obserwacji policjantów wynika, że przestępcy zarzucają osoby, do których dzwonią informacjami i naciskają na szybkie podejmowanie decyzji, argumentując to rozwijającą się dynamicznie sytuacją w prowadzonym przez nich "śledztwie". Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji, najlepiej spróbować ocenić na chłodno sytuację, rozłączyć połączenie i zawiadomić policję.
Jak chronić się przed oszustami?
Należy pamiętać, że:
- - policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie im pieniędzy
- - funkcjonariusze nie informują o prowadzonych postępowaniach przez telefon
- - nie należy podawać informacji o posiadanych pieniądzach czy to w domu, czy w banku
- - zarówno policja jak i banki nigdy nie proszą o podanie haseł do konta przez telefon czy na adres mailowy
- - w przypadku, gdy dzwoniąca osoba podaje się za kogoś bliskiego i prosi o pomoc, nie należy działać pochopnie. Warto potwierdzić, czy osoba bliska potrzebuje naszej pomocy. W tym celu można np. samemu zadzwonić, żeby zweryfikować wiadomość.
- - nie należy wdawać się w rozmowę z oszustem, trzeba jak najszybciej przerwać połączenie
- - w przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, jak się zachować - poprośmy kogoś bliskiego o pomoc
- - oszuści wywierają presję na swojego rozmówcę, chcąc zmusić go do jak najszybszego, często pochopnego działania, w tym celu zasypują osobę dużą ilością informacji
- - w sytuacji, gdy dzwoni do nas osoba i próbuje wyłudzić pieniądze, należy przerwać połączenie i zawiadomić policję
ZOBACZ TEŻ:
