Nowa strategia PKN Orlen. Zakończyła się konferencja prasowa dotycząca szczegółów

Damian Kelman
Damian Kelman
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
We wtorek 28.02 odbyła się konferencja prasowa PKN Orlen, na której przedstawiciele koncernu przedstawili szczegóły nowej strategii. Aktualizacja ma związek z ostatnimi wydarzeniami na świecie, ale też fuzjami koncernu.

Transformacja paliwowo-energetyczna w Polsce i regionie

"To jest wielki dzień dla całego koncernu i naszej gospodarki. Budowaliśmy przez lata multienergetyczny koncern, by miał odpowiednią siłę i ekspozycję. Koncern, który może przeprowadzić transformację paliwowo-energetyczną w Polsce i regionie" - zaczął prezes zarządu PKN Orlen, Daniel Obajtek.

"Transformacja musi polegać na nowych miejscach pracy i inwestycjach. Właśnie taki koncern zbudowaliśmy" - dodał.

Nowa strategia to szansa na inwestycję 320 miliardów, z czego 70 miliardów zostanie przeznaczonych na energetykę zeroemisyjną, a łącznie 120 miliardów zostanie przeznaczonych na zielone projekty.

PKN Orlen dąży, by do 2030 roku osiągnąć miliard metrów sześciennych biogazu, co ma być szansą dla gospodarstw.

"Chcemy zwiększyć wydobycie gazu. To nasze bezpieczeństwo" - powiedział prezes zarządu.

65 miliardów złotych zostanie przekazany na energetykę konwencjonalną.

Kolejne 60 miliardów PKN Orlen przeznaczy na segment rafineryjny, z czego 25 miliardów zostanie przeznaczonych na biopaliwa.

"Po to już budujemy infrastrukturę, m.in. port na martwej Wiśle" - zaznaczył Obajtek.

"35 miliardów wydamy na pogłębiony przerób. Musimy rafinerie utrzymać. Jeszcze długo będą nam służyć. One gwarantują nam bezpieczeństwo, ale mają być bezpieczne i nowoczesne. Musimy cały czas poprawiać ich zdolności i optymalizować" - zapewnił.

Następnych 40 miliardów zostanie przeznaczonych na petrochemię.

"Chcemy być centrum petrochemicznym w Europie Środkowej z naszymi partnerami Saudyjczykami" - powiedział.

Daniel Obajtek zaznaczył ponadto, że PKN Orlen planuje produkować paliwa syntetyczne, a także pracować nad recyklingiem. Zmieniono założenia z budowania ładowarek elektrycznych. Ma być ich nie tysiąc, a dziesięć tysięcy.

Nowa strategia ma pozwolić osiągnąć 60 miliardów złotych EBITDY do 2030 roku, z czego 32 miliardy mają być dodatkowymi inicjatywami, a 20 miliardów z projektów zielonych.

Zyski dla akcjonariuszy

Prezes zaznaczył, że PKN Orlen zamierza się pokazać akcjonariuszom i zapewnić większy zysk.

"Składamy deklarację - 4 zł za akcję. Oczywiście, co roku zwiększając o 15 groszy do poziomu 5,2. W tym roku, że rok był bardzo dobry, rekomendujemy wypłatę dywidendy 5,5 zł na akcję, co daje 6,4 miliardów. Połowa tej kwoty trafi do budżetu państwa" - powiedział Obajtek.

Obniżka ceny gazu

Najpierw poruszono kwestie bieżące. Daniel Obajtek zapewnił, że PKN Orlen do fundusz gazu wpłaci 14 miliardów złotych.

"To jest zamrożona cena gazu, nie tylko dzięki nam. Dzięki rządowi, dzięki współpracy z panem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Sasinem i minister Anną Moskwą. Ta współpraca była wzorcowa" - powiedział.

"Sejm zamroził ceny gazu dla 7 milionów Polaków, 35 tysięcy instytucji wrażliwych - szkół czy szpitali. Wspólnie z rządem sprostaliśmy temu zadaniu" - dodał.

Chwilę później prezes zapowiedział kolejną obniżkę cen. Tym razem dotyczącą klientów cennikowych, czyli 130 tysięcy użytkowników. Cena zostanie obniżona za 1 kilowatogodzinę z 650 do 353 złotych, czyli o ponad 50 procent. Obniżka wejdzie 13 marca.

"Nie byłoby to możliwe, gdybyśmy nie odczekali dobrego momentu. Cena schodzi. Dzięki temu, będąc koncernem multienergetycznym, mając odpowiedni kapitał i przepływ gotówki, mogliśmy zainwestować dodatkowe przepływy gotówki, mogliśmy zainwestować w dodatkowe ilości gazu w zdecydowanie pomniejszych cenach". - oznajmił prezes PKN Orlen.

Kwestia paliw

"Jestem prezesem poważnej firmy i nie będzie zwykłe politykierstwo wyrywało mnie codziennie na konferencji. Jesteśmy poważnym zespołem" - zaczął Daniel Obajtek.

"Dość miałem kłamstw. Nie przełożyliśmy VAT-u na cenę. Nie ukrywałem tego. Komunikowałem to parę miesięcy wcześniej, by stabilizować sytuację, by nie było przed świętami problemów z brakiem paliw" - powiedział.

Prezes oznajmił, że PKN Orlen pomógł firmom w momencie wzrostu VAT-u.

"Trzeci kwartał w przypadku detalu był lepszy niż czwarty kwartał, a sprzedaż związana z detalem w Polsce to tylko 3 procent zysku operacyjnego wynikającego z polski stacji. Mamy jedne z najniższych cen w Europie" - mówił.

Obajtek wytknął Europie kupowanie oleju napędowego od Rosji, podczas gdy PKN Orlen zdecydował się zrezygnować z tego ruchu. Przypomniał, że w minionym tygodniu doszło do obniżki cen oleju napędowego o 20 groszy, a dziś o kolejnych 10 groszy.

W latach 2015-16 poziom ropy z kierunku rosyjskiego wynosił 97 procent. Proces dywersyfikacji rozpoczął się za czasów poprzedniego prezesa i trwał przez lata. Przed wybuchem wojny proces dywersyfikacji do Polski wynosił ponad 70 procent z kierunków poza rosyjskich.

Ostatni kontrakt, stanowiący 10 procent ropy z Rosji do naszego systemu ma wygasać w 2024 roku, ale po wizycie prezydenta USA Joe Bidena wstrzymano dostawy do Polski. Nie ma to jednak wpływu na sytuację PKN Orlen.

"Nie odczujemy tego. Jesteśmy w pełni zabezpieczeni. Nie ma zagrożenia" - zapewnił Obajtek, tłumacząc, że umowa nie została zerwana dla dobra Orlenu i Polaków, ponieważ w przypadku zerwania umowy, PKN Orlen i tak musiałby zapłacić całą kwotę Rosjanom.

Oznacza to, że obecnie cała ropa w Polsce pochodzi z kierunku pozarosyjskiego.

Na koniec Daniel Obajtek stwierdził, że parytet paliwowy nie pozwala obniżyć cen do zbyt niskiego poziomu, ponieważ może się to zakończyć katastrofą paliwową, podając za przykład Węgry.

Trzy linie biznesowe

Po prezesie głos zabrał Robert Śleszyński dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych. Opowiedział o podzieleniu działalności na trzy linie biznesowe: maksymalizację wartości, rozwój strategiczny i inwestycje w przyszłość.

"Taki podział, który sprawdził się już w fuzji z Energą, jest dostosowany do tego, co nasz czeka w przyszłości. Teraz jesteśmy silniejsi, bo mamy kapitał ludzki, który jest do wykorzystania" - oznajmił.

Kapitał ludzki ma być najważniejszym elementem synergii, który ma stanowić solidny fundament przyszłości.

Następnie przedstawiono kluczowe segmenty strategicznego rozwoju. Na pierwszym miejscu ma być wydobycie.

Wydobycie gazu i odnawialne źródła energii

"Ono buduje bezpieczeństwo energetyczne. Gaz wydobywany w Polsce i Norwegii zasila polską gospodarkę. Daje ogromne efekty synergii - łączymy trzy oddziały kompetencji działalności połączonych koncernów. Wszystkie w różnej skali, ale już teraz widzimy jak duże synergie są generowane" - powiedział.

"Wydobycie to perspektywa rozwoju. Będziemy zwiększać wydobycie i mamy przeznaczony nakład inwestycyjny, by zrobić w stopniu umiarkowanym w Polsce i stopniu znaczącym w Norwegii" - dodał.

Wzrost wydobycia ma mieć dwa cele - zbudować biznes generujący istotną wartość i bezpieczeństwo. Gaz ma też zapewnić stabilizację rozwoju odnawialnych źródeł energii, które mają być motorem napędowym w strategii PKN Orlen.

"W poprzedniej strategii mówiliśmy o ambicji na poziomie 2,5 gigawatów OZE. Nasz cel jest teraz bardzo jasny - w 2030 roku osiągnąć 9 gigawatów." - powiedział Śleszyński.

Koncern zamierza otwierać się na nowe rynki w związku z odnawialnymi źródłami energii.

"W trudnym otoczeniu stawiamy na zwrot ku zielonemu jeszcze bardziej. Mamy ponad trzykrotnie zwiększone ambicje. Jeśli chodzi o moce wytwórcze planujemy więcej wiatru i słońca w generowaniu energii przez nową Grupę Orlen" - dodał.

By tego dokonać, niezbędny będzie rozwój sieci dystrybucyjnej, na co mają być inwestowane znaczące pieniądze, a także w magazynowanie energii.

Śleszyński zapowiedział też rozwój energetyki jądrowej. Więcej szczegółów w tej kwestii ma jednak zostać podanych niebawem.

Biogaz i integracja

Kolejnym krokiem PKN Orlen będzie inwestycja w biogaz.

"Nie ma nowoczesnej energetyki bez biogazu. Miliard metrów sześciennych to jest nasz cel do osiągnięcia w całym systemie Orlen. Zakładamy, że biogazownie i biometanownie będą budowane o różne formuły właścicielskie" - powiedział.

Jednym ze strategicznych obszarów działalności będzie również detal - integracja oferty dla klientów.

"Detal od zawsze był perłą w koronie Orlenu i dzisiaj stanowi o naszym wizerunku na zewnątrz. Ostateczny klient jest dla nas wartością samą w sobie" - oznajmił Śleszyński.

W tej kwestii nowe ambicje koncernu mają dotyczyć elektromobilności i integracji działalności detalicznej w ramach połączonego koncernu. Wzrost punktów ładowania elektromobilności ma dotyczyć głównie rynku polskiego, ale też czeskiego i niemieckiego.

Strategia wymaga aktualizacji

O godzinie 13:30 w siedzibie PKN Orlen w Warszawie rozpoczęła się konferencja z udziałem Daniela Obajtka, prezesa zarządu PKN Orlen. Konieczność zmian związana jest z ostatnimi zawirowaniami polityczno-gospodarczymi na świecie za sprawą napaści Rosji na Ukrainę, ale też wewnętrznych ruchów podjętych przez PKN Orlen w ramach rozwoju koncernu.

Konkretniej chodzi o rosyjską ropę, której dostawa została przerwana do Polski. Koncern od dłuższego czasu przygotowywał się na tę sytuację. Jeszcze do niedawna zaledwie mały procent ropy pochodził z Rosji, a obecnie będzie ona w całości sprowadzana z innych kierunków, za sprawą drogi morskiej.

Zmiany konieczne są również w związku z rozwojem koncernu i dwoma poważnymi fuzjami, które zaszły w minionym roku. 2022 rok był pod tym względem przełomowy, a Grupa PKN Orlen połączyła się z innymi wielkimi spółkami, to jest z Lotosem oraz z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem.

Aktualizacja spotka również politykę dywidendową koncernu. Oznacza to, że korekcie ulegnie system wypłacania generowanego zysku udziałowcom PKN Orlen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 25

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek
Pinokio jeździł przez 1 rok do UE wzywał do szlabanu na Rosyjską ropę,a sam przez 1 rok brał sam ropę na kwotę 44 miliardów złotych-szubrawcy i oszusci
D
Donek
Ukryty podatek Ob[wulgaryzm]dka,paliwo,gaz,energia,robią z ludzi tłumoków i niedorozwiniętych
E
Edek
1 marca, 8:07, Igor:

PIS to mafijne partia,kanalie i złodzieje

???

I
Igor
PIS to mafijne partia,kanalie i złodzieje
I
Irek
Obajtek Ob[wulgaryzm]tek szykuje sobie ,iejsce w więzieniu,dobrze wie ze czeka go prycza w więzieniu
G
Gość
chyba ruscy zrobili im nową startegię
G
Gość
28 lutego, 16:35, Kornel:

Podwyższył dywidendę z 3,50 na 5,50 z tego do budżetu trafi trafi 49% jako głównego akcjonariusza plus 19% podatku od każdego i kilka miliardów trafi Extra będzie na rozdawnictwo dla elektoratu nieudaczników roszczeniowo nastawionych czytaj pis

???

A
Andy
28 lutego, 14:50, Polak:

Brawo panie Obajtek tak trzymać.

28 lutego, 15:17, Gość:

Brawo i wielki szacunek dla pana Obajtka. POd zarządem kolesia Tuska Krawca zyski Orleny to 2 mld, a pana Obajtka 8 - 10 mld dla dobra Polski i Polaków

28 lutego, 16:27, Andy:

Zapewne jesteś z tych słabszych, którzy myślą. że te 8-10 mld zysku to ze składek partyjnych pochodzi. Zatem wyjaśniam, że te 8-10 mld zysku w dużym stopniu przyczyniło się do inflacji jaką obecnie mamy.

28 lutego, 16:29, Gość:

Zapewne ty napewno jesteś.Orlen zarabia poza granicami Polski.doedukuj się

Hmm.

https://wiadomosci.wp.pl/orlen-zawyzal-ceny-dowod-wyplynal-w-czechach-6851646725548992a

Ale rozumiem. W TVPiS tego nie mówią.

K
Kornel
Podwyższył dywidendę z 3,50 na 5,50 z tego do budżetu trafi trafi 49% jako głównego akcjonariusza plus 19% podatku od każdego i kilka miliardów trafi Extra będzie na rozdawnictwo dla elektoratu nieudaczników roszczeniowo nastawionych czytaj pis
K
Kukis
28 lutego, 14:50, Polak:

Brawo panie Obajtek tak trzymać.

28 lutego, 15:17, Gość:

Brawo i wielki szacunek dla pana Obajtka. POd zarządem kolesia Tuska Krawca zyski Orleny to 2 mld, a pana Obajtka 8 - 10 mld dla dobra Polski i Polaków

28 lutego, 16:27, Andy:

Zapewne jesteś z tych słabszych, którzy myślą. że te 8-10 mld zysku to ze składek partyjnych pochodzi. Zatem wyjaśniam, że te 8-10 mld zysku w dużym stopniu przyczyniło się do inflacji jaką obecnie mamy.

28 lutego, 16:29, Gość:

Zapewne ty napewno jesteś.Orlen zarabia poza granicami Polski.doedukuj się

Jestes ubezwłasnowolniony umysłowy większość zysków ma w Polsce że sprzedaży hurtowej tj ok 60% tego się nie dowiesz w tv PiS

P
Polnische
28 lutego, 16:26, Gość:

Brawo orlen,brawo obajtek ,brawo Polska!Zdrajcom Narodu i niemieckiej piątej kolumnie na pochybel!!!

Dziadek Angeli Merkel był Polakiem ?

G
Gość
28 lutego, 14:50, Polak:

Brawo panie Obajtek tak trzymać.

28 lutego, 15:17, Gość:

Brawo i wielki szacunek dla pana Obajtka. POd zarządem kolesia Tuska Krawca zyski Orleny to 2 mld, a pana Obajtka 8 - 10 mld dla dobra Polski i Polaków

28 lutego, 16:27, Andy:

Zapewne jesteś z tych słabszych, którzy myślą. że te 8-10 mld zysku to ze składek partyjnych pochodzi. Zatem wyjaśniam, że te 8-10 mld zysku w dużym stopniu przyczyniło się do inflacji jaką obecnie mamy.

Zapewne ty napewno jesteś.Orlen zarabia poza granicami Polski.doedukuj się

A
Andy
28 lutego, 16:26, Gość:

Brawo orlen,brawo obajtek ,brawo Polska!Zdrajcom Narodu i niemieckiej piątej kolumnie na pochybel!!!

Brawo Iwan. Z kremla extra premia już w drodze.?

A
Antoni
28 lutego, 16:28, Gość:

***** wszystkich wyborców PO

Elektorat PiS jest w czołówce nadliczbowych zgonów więc sami się wykonczycie....

A
Antoni
Sprzedali Saudyjczykom z Saudi Aramco lotos za ok 4 miesiące zysków z 2022 ten Szumowina z Pcimia to jakaś ukryta opcja?
Wróć na i.pl Portal i.pl