Nowe dopłaty dla rolników od 15 marca 2023. Kowalczyk: Bez części fakultatywnych dopłaty nie będą pełne

OPRAC.: AGW
Nabór o dopłaty bezpośrednie, w tym ekoschematy, rozpocznie się 15 marca.
Nabór o dopłaty bezpośrednie, w tym ekoschematy, rozpocznie się 15 marca. pixabay.com
Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zachęca rolników podczas spotkań, by nie bali się ekoschematów i korzystali z tych nowych i dobrowolnych dopłat. Tak też było w czwartek w Tarnowie, gdzie namawiał rolników do korzystania z fakultatywnych dopłat, jakie umożliwia Wspólna Polityka Rolna na lata 2023-2027. Nabory wniosków o płatności bezpośrednie, w tym ekoschematy w nowej perspektywie, ruszają 15 marca.

Tak, jak 1 marca w Limanowej, tak 2 marca w Tarnowie, Henryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami omawiał krajowy Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027. Zatwierdzony jest on przez Komisję Europejską, przewiduje ponad 25 mld euro, z czego ponad 17 mld euro to płatności bezpośrednie, a reszta to II filar inwestycyjny.

Nowe płatności bezpośrednie - ekoschematy. Bez nich dopłata nie będzie pełna

W płatnościach bezpośrednich nowością są ekoschematy, płatności do gruntów związane z ochroną środowiska, o które trzeba występować w oddzielnych wnioskach - zauważył wicepremier. Apelował jednocześnie o korzystanie z tych dopłat.

- Bez części fakultatywnych dopłaty nie będą pełne, a chcemy wykorzystać wszystkie dopłaty, jakie dostajemy z Brukseli - powiedział, zaznaczając, że rezygnacja z takich działań to bezpowrotna utrata pieniędzy.

– O płatności w ramach ekoschematów trzeba występować oddzielnie, bo one nie należą się z automatu – zwracał uwagę szef resortu rolnictwa.

Tłumaczył, że najszerszy ekoschemat to działania związane z rolnictwem węglowym, z których można wybrać działania łatwiejsze, trudniejsze albo i kilka równocześnie, i otrzymywać dopłaty z różnych tytułów.

Jak przekonuje Kowalczyk, prosty i łatwy ekoschemat to plan nawożenia z wapnowaniem, który przekłada się na 300 zł dopłaty do hektara. Wicepremier zwrócił też uwagę, że istotnym elementem będzie dobrostan zwierząt, finansowany w wielokrotnie większym stopniu, niż to było dotychczas.

Wicepremier wyraził też opinię, że rozwój wsi przez ostatnie lata był bardzo dobrze widoczny i to „nie dzięki pieniądzom z budżetu rolnego, tylko pieniądzom z Polskiego Ładu”. Jak podkreślał, konstrukcja Funduszu Inwestycji Lokalnych i Funduszu Inwestycji Strategicznych była taka, że gminy wiejskie dostały proporcjonalnie znacznie więcej niż duże miasta. - Ostatnie lata to skok cywilizacyjny w rozwoju wsi, 60 mld zł samych inwestycji strategicznych. Te pieniądze pójdą na obszary wiejskie, na mieszkańców wsi - zaznaczył.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe dopłaty dla rolników od 15 marca 2023. Kowalczyk: Bez części fakultatywnych dopłaty nie będą pełne - Strefa Agro

Wróć na i.pl Portal i.pl