Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił kolejne zarzuty prezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego. Aktualnie Jarosław G. jest podejrzany o popełnienie 11 przestępstw.
Kolejne dwa zarzuty
Prokurator przedstawił prezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosławowi G. dwa kolejne zarzuty w tym przyjęcia korzyści osobistej w związku z pełnioną funkcją publiczną oraz udzielenia pomocy do doprowadzenia do niekorzystanego rozporządzenia mieniem ZUS-u przez przyznanie ustalonej osobie nienależnego jej świadczenia. Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Prokurator skierował do Sądu Rejonowegow Katowicach wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec Jarosława G. do końca pierwotnie orzeczonego terminu 3 miesięcy. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora wskazując na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów i zastosował tymczasowe aresztowanie.
Dotychczasowe prokuratorskie zarzuty
W marcu 2023 r. prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratur Krajowej w Katowicach przedstawił Jarosławowi G. łącznie pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwoce 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego.
- Natomiast w maju 2023 roku prokurator przedstawił Jarosławowi G. cztery kolejne zarzuty, w tym dotyczące nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań poprzez zatajenie sprzedaży Jarosławowi G. złotych i srebrnych monet o wartości 1,7 miliona złotych. Monety te zostały zabezpieczone podczas przeszukania mieszkania podejrzanego w marcu 2023 r. Kolejne trzy zarzuty dotyczą złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych za lata 2020, 2021 oraz 2022 poprzez zatajenie posiadania złotej monety o wadze 1 kg, którą Jarosław G. nabył za 210 tysięcy złotych - przypomina Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.
Apel prokuratury
Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k. sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz sprawca płatnej protekcji - nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie.
Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Jarosławowi G., aby w celu skorzystania z klauzuli niekaralności, zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA.
