Nowela ustawy o Sądzie Najwyższym. Premier Mateusz Morawiecki podaje termin. Co zrobi prezydent Andrzej Duda?

Małgorzata Puzyr
Opracowanie:
Morawiecki: Planujemy uzgodnić tryb procedowania wniosku o KPO. To jest bardzo poważna sprawa, nie będziemy tego robić pochopnie
Morawiecki: Planujemy uzgodnić tryb procedowania wniosku o KPO. To jest bardzo poważna sprawa, nie będziemy tego robić pochopnie fot. Marzena Bugala-Astaszow
Nowela Ustawy o Sądzie Najwyższym ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w najnowszym wywiadzie, jest szansa, że przejdzie ona w najbliższych siedmiu dniach. Co zrobi z ustawą prezydent Andrzej Duda?

Kiedy będzie złożony wniosek o KPO?

W rozmowie z Interia.pl, szef rządu odpowiadał na pytanie, kiedy będzie złożony wniosek o KPO.

- Chcemy złożyć go w porozumieniu z Komisją Europejską w najbliższym czasie, kiedy tylko przez nasz parlament przejdą ustawy, które są efektem kompromisu z Unią Europejską. Najważniejsza jest ustawa o Sądzie Najwyższym. Ustawa "wiatrakowa" jest mniej istotna - odpowiedział Morawiecki.

Nowela ustawy o Sądzie Najwyższym przejdzie już w przyszłym tygodniu?

Dopytywany, kiedy "przejdzie" nowela ustawy o SN odparł: "Jest szansa, że w najbliższych siedmiu dniach".

Premier podkreślił, że rząd chce złożyć wniosek o KPO "w uzgodnieniu z KE, aby nie dostać czarnej polewki".

- Planujemy uzgodnić tryb procedowania wniosku o KPO. To jest bardzo poważna sprawa, nie będziemy tego robić pochopnie - dodał.

Co zrobi prezydent Andrzej Duda?

Premier Morawiecki był również dopytywany, czy ma pewność, że prezydent zaakceptuje ustawę o sądach i ją podpisze.

- Nie tylko nie mam żadnej pewności, ale nie mam wiedzy, co do decyzji pana prezydenta. To jest prerogatywa prezydenta i to do głowy państwa należy ostatecznie decyzja. Jednak po stronie parlamentu chcemy wykonać wszystko, co możliwe, aby tak się stało - stwierdził.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Senat przyjął tę nowelizację we wtorek, wnosząc do niej jednak 14 poprawek. Zaopiniowaniem tych poprawek zajmie się w poniedziałek po południu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Jak ustaliła PAP, Sejm ma rozpatrzyć senackie poprawki w środę.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Co trzeba wiedzieć?

Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej w Sejmie, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.

Senackie poprawki znacząco przekształcają nowelizację - zakładają zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych - m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych - do Izby Karnej SN. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafiłyby także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów.

Ponadto na mocy tych poprawek, orzeczenia wydane przez poprzedniczkę Izby Odpowiedzialności Zawodowej - Izbę Dyscyplinarną SN - uznano by za nieważne i pozbawione skutków prawnych, a toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone. Poprawki zakładają też niezwłoczne przywrócenie do orzekania wszystkich sędziów zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną na uprzednio pełnione stanowiska.

Zgodnie z poprawkami, uprawnionymi do orzekania ws. tzw. testów bezstronności byliby wyłącznie sędziowie posiadający co najmniej siedmioletni staż pracy w SN, czyli powołani przed reformą przepisów dotyczących ukształtowania KRS. W poprawkach zaproponowano, żeby z wnioskiem o przeprowadzenie takiego testu mogli wystąpić też poszczególni sędziowie, a nie tylko składy sędziowskie.

od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Morawiecki ty weź te kamienie i uwiąż sobie do szyi a następnie skocz do głęęęębokiego jeziora. Zrobisz dobrze Polsce i Polakom
o
o.rydzyk
"kamień milowy" bedzie dopiero kiedy ciec kaczan zostanie wygnany.

bez tego piniedzy NIE BEDZIE.
G
Gość
Od razu widac ze Pani malgorzata ma pelny pakiet wyksztalczenia i SP i Gimnazun ukonczyla a nie skonczyla i czytala tam wiele nowel :)
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl