Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Marek Ast tłumaczy, czy cały klub PiS zagłosuje za jej przyjęciem

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Podczas sejmowej debaty reprezentujący PiS Marek Ast złożył poprawki, które mają przywrócić możliwość tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego w stosunku do już zapadłych orzeczeń oraz wykreślić propozycję wpisania do ustawy preambuły.
Podczas sejmowej debaty reprezentujący PiS Marek Ast złożył poprawki, które mają przywrócić możliwość tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego w stosunku do już zapadłych orzeczeń oraz wykreślić propozycję wpisania do ustawy preambuły. Szymon Starnawski
– Uważam, że nad całością ustawy cały klub zagłosuje w sposób zdyscyplinowany, czyli po prostu będzie większość. Nie wiem, jak będzie w przypadku poszczególnych poprawek, bo tutaj Solidarna Polska jeszcze w drugim czytaniu zaproponowała swoje poprawki. Jeżeli będą one miały akceptację prezydenta, to my je przyjmiemy – mówi o poprawce dotyczącej wykreślenia propozycji wpisania do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym preambuły Marek Ast.

W środę w Sejmie odbywa się drugie czytanie projektu nowelizacji przepisów o Sądzie Najwyższym. Inicjatorem projektu, uznanego za wiodący, jest prezydent Andrzej Duda. Uchwalenie zmian planowane jest jeszcze na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

Podczas sejmowej debaty reprezentujący PiS Marek Ast złożył poprawki, które mają przywrócić możliwość tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego w stosunku do już zapadłych orzeczeń oraz wykreślić propozycję wpisania do ustawy preambuły. Poprawki te idą wbrew postulatom Solidarnej Polski.

Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka pytany o to, co na wykreślenie preambuły mówi Solidarna Polska, podkreślił, że partia Zbigniewa Ziobry od samego początku wiedziała, że preambuła stwierdza pewną oczywistość niekwestionowaną przez nikogo – że konstytucja jest nadrzędną ustawą, której podporządkowane są i przepisy krajowe, i przepisy wynikające z umów międzynarodowych, więc prawo traktatowe musi być zgodne z konstytucją. – Wychodzimy z założenia, że nie trzeba powtarzać w każdej ustawie, a pewnie tak by musiało w tym momencie być, jeżeli byśmy taką poprawkę wprowadzili, to w każdej ustawie, która jest na styku prawa międzynarodowego, musielibyśmy podkreślać „ale jednak konstytucja ma pierwszeństwo”. – Odbyła się na ten temat dyskusja w komisji, zdecydowaliśmy, że owszem, ta preambuła nie przeszkadza ustawie, skoro stwierdza oczywistość, ale z drugiej strony – wszelkie zasady prawidłowej legislacji raczej zaprzeczają konieczności umieszczenia preambuły w tekście zwykłej ustawy – wyjaśnił.

„W polskim prawie preambuła nie ma znaczenia tzw. normatywnego, czyli nie ma wpływu na treść zapisów. Trochę się obawiam, że będziemy tu musieli naszym partnerom z Unii Europejskiej jeszcze kilka razy tłumaczyć, jakie znaczenie w polskim prawie ma preambuła” – powiedział w niedawnej rozmowie z polskatimes.pl szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

Marek Ast pytany, czy preambuła ma zostać wykreślona na prośbę prezydenta Andrzeja Dudy, powiedział że jednak w wielu krajach europejskich takie treści pozanormatywne są do ustaw wprowadzane i one mają znaczenie. – U nas ma to znaczenie mniejsze, ale nasi partnerzy w Europie mogliby to inaczej rozumieć. Przede wszystkim też myślę, że z szacunku dla pana prezydenta, który jest autorem przedłożenia projektu, tego rodzaju rozszerzenie i nadanie jeszcze większej wagi – co prawda – samej ustawie, ale wbrew woli prezydenta, byłoby chyba niestosowne w stosunku do głowy państwa – wyjaśnił.

Pytany zaś o to, czy PiS na pewno ma większość do czwartkowego głosowania w sprawie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym i czy faktycznie Solidarna Polska poprze projekt, odpowiedział, iż uważa, że nad całością ustawy cały klub zagłosuje w sposób zdyscyplinowany, czyli po prostu będzie większość. – Nie wiem, jak będzie w przypadku poszczególnych poprawek, bo tutaj Solidarna Polska jeszcze w drugim czytaniu zaproponowała swoje poprawki. Jeżeli będą one miały akceptację prezydenta, to my je przyjmiemy – mówił.

Dodał, iż zakłada, że projekt będzie poparty też przez przynajmniej część posłów opozycji. – Takie przynajmniej refleksje zapowiadał klub Koalicji Polskiej, bo – co prawda – zgłaszali swoje poprawki, warunkujące poparcie od ich przyjęcia, ale jednocześnie nie wyrazili jeszcze do tej pory stanowiska, czy gdyby projekt prezydencki został w takiej formule, w jakiej został uchwalony przez Sejm, czy zagłosują za nim, czy nie – powiedział.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl