Po tym, jak w styczniu zmieniły się zasady zdawania egzaminu teoretycznego zdawalność dramatycznie spadła. Na starych zasadach egzamin zaliczali niemal wszyscy chętni dziś - mniej niż połowa. - Zdawalność nie przekracza 40 procent - przyznaje Ryszard Banaszkiewicz, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. - To mało, chociaż znacznie więcej niż na początku tego roku kiedy teorię zaliczał co piąty chętny.
Z czego wynika niska zdawalność egzaminu na prawo jazdy?
Do niedawna test składał się z 18 pytań wielokrotnego wyboru. Do zaliczenia trzeba było poprawnie odpowiedzieć na 16 z nich. - Pytania wybierano z jawnej bazy. Kursanci mogli nauczyć się odpowiedzi niemal na pamięć - mówi Banaszkiewicz. - Po 19 stycznia baza pytań zwiększyła się do kilku tysięcy pytań jednokrotnego wyboru. Udzielenie odpowiedzi jest problemem, bo kursanci nigdy ich wcześniej nie widzieli.
Wszystko dlatego, że bazy pytań przygotowane przez dwu dostawców (stosowany w Lublinie PWPW oraz ITS) są utajnione. Egzamin na prawo jazdy składa się z 32 pytań, za które można zdobyć od 1 do 3 punktów. Żeby zdać należy uzyskać co najmniej 68 punktów.
Dlatego członkowie sejmowej komisji infrastruktury oraz przedstawiciele Ministerstwo Transportu rozmawiają nad obniżeniem progu zdawalności. Chcą też stworzenia jednej bazy pytań wykorzystywanej przez wszystkie WORD-y. - To dobry pomysł. Zdawalność wzrośnie na pewno do 50 procent - uważa Banaszkiewicz.
Rozwiążcie testy, które prezentujemy i sprawdźcie się z nami - czy zdalibyście egzamin na prawo jazdy. Zobaczcie przykładowe pytania i odpowiedzi z nowego egzaminu na prawo jazdy.
TUTAJ ZNAJDZIESZ ODPOWIEDZI DO TESTÓW NA PRAWO JAZDY
Testy pochodzą z firmy Liwona. Na stronie firmy:
Liwona można kupić płytki z testami na prawo jazdy kat. B oraz testy przygotowane specjalnie dla kandydatów zdających egzamin w poszczególnych WORD-ach.