Sondaż poparcia dla partii politycznych. KO na pierwszym miejscu
W najnowszym badaniu United Surveys by IBRiS dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM ankietowanych zapytano, czy wzięliby udział w wyborach do Sejmu, gdyby odbywały się one w najbliższą niedzielę oraz na które z ugrupowań zagłosowaliby. W wyborach w najbliższą niedzielę wzięłoby udział łącznie 50,2 proc. respondentów, w tym głos „zdecydowanie” oddałoby 43,2 proc. osób. Do urn nie poszłoby 46 proc. ankietowanych, w tym „zdecydowanie nie” 28,5 proc. osób. 3,8 proc. nie wie, czy wzięłoby udział w wyborach.
Zgodnie z wynikami sondaży w Sejmie znaleźliby się przedstawiciele pięciu komitetów.
„Wybory wygrałaby Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 32,4 proc. badanych. Na drugim miejscu uplasowałoby się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 29,4 proc. głosów. Ostatnia na podium byłaby Konfederacja, która mogłaby liczyć na poparcie 10,4 proc. wyborców” – czytamy.
Które partie poza podium?
Ponadto w parlamencie znaleźliby się jeszcze posłowie Nowej Lewicy (7,6 proc. głosów) oraz Polski 2050 Szymona Hołowni (6,7 proc. głosów).
Z kolei pod 5-procentowym progiem wyborczym uplasowałyby się: PSL (4,1 proc. poparcia) i Partia Razem (0,5 proc. poparcia). 8,9 proc. respondentów nie wie, na kogo oddałoby swój głos.
Gdyby jednak Polska 2050 i PSL startowały razem, jako Trzecia Droga, przekroczyłyby 8 proc. próg wyborczy, wymagany dla komitetu koalicyjnego.
Sondaż przeprowadzono od 8 do 10 listopada metodą CAWI/CATI na grupie 1000 respondentów.
Źródło: