O ile mniejsze będą zbiory 2024? Znamy wstępne szacunki upraw rolnych i ogrodniczych

Agata Wodzień-Nowak
23.03.2023 gdansk. targowisko rynek elblaska. fot. jakub steinborn / polska press/dziennik baltycki
23.03.2023 gdansk. targowisko rynek elblaska. fot. jakub steinborn / polska press/dziennik baltycki Jakub Steinborn
Tegoroczny sezon uprawy w Polsce okazał się wyjątkowo wymagający. Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wstępne szacunki produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2024 roku wskazują na znaczące spadki w porównaniu do roku poprzedniego. Najbardziej odczuwalne mogą być w przypadku owoców.

Spadki plonów zbóż, rzepaku, owoców. Na plusie tylko warzywa

Spadki odczują m.in. producenci zbóż i owoców. Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi mają być o około 4% niższe niż w 2023 roku. Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi rzeczoznawcy GUS wstępnie szacują pod koniec lipca na 25,6 mln

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku rzepaku i rzepiku, gdzie prognozuje się spadek produkcji o blisko 9%. Zbiory tej rośliny oleistej ocenia się na ok. 3,4 mln t.

Jeszcze większe straty odnotują sadownicy. Szacuje się, że zbiory owoców z drzew będą o 17% niższe niż w ubiegłym roku (ok. 3,6 mln t), a produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych zmniejszy się o ponad 11% (501 tys. t).

Wzrosnąć rok do roku może natomiast produkcja warzyw gruntowych. Ocenia się ją na ok. 3,8 mln t, czyli na poziomie wyższym o 2% w porównaniu do roku ubiegłego.

Przyczyny niższych plonów 2024

Tak znaczący spadek produkcji rolnej ma swoje źródło w szeregu niekorzystnych zjawisk pogodowych, które wystąpiły w tym roku. Przede wszystkim, wiosenne przymrozki, miejscami sięgające nawet -9°C, spowodowały uszkodzenia wielu upraw, w tym kwitnących drzew owocowych i krzewów.

Kolejnym problemem był długotrwały niedobór opadów deszczu, który doprowadził do przesuszenia gleby i ograniczył możliwości produkcyjne wielu roślin uprawnych. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak burze, gradobicia i nawałnice, które wystąpiły w czerwcu i lipcu, dodatkowo pogorszyły sytuację.

Co pomogło rolnikom na polu?

Mimo tych wszystkich trudności, niektóre czynniki wpłynęły korzystnie na tegoroczne zbiory. Należą do nich przeprowadzenie siewów zbóż i rzepaku w optymalnych terminach agrotechnicznych oraz dobre przezimowanie upraw ozimych.

Niskie plony wielu upraw mogą mieć bezpośredni wpływ na ceny produktów rolnych, a także na sytuację finansową rolników. Wyniki te są kolejnym sygnałem, że rolnictwo stoi przed poważnym wyzwaniem, jakim są zmieniające się warunki klimatyczne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl