Żniwa 2024 w wielu miejscach już się kończą. Przebiegają wyraźnie szybciej niż w poprzednich latach

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
Najmniej zaawansowane są żniwa na północy kraju, gdzie tradycyjnie zbiór odbywa się później.
Najmniej zaawansowane są żniwa na północy kraju, gdzie tradycyjnie zbiór odbywa się później. Adam Wojnar / Polska Press
Zbiory zbóż w południowej i centralnej Polsce są bardzo zaawansowane, a lokalnie już się kończą, bądź zakończyły. Stan zaawansowania zbiorów jest uzależniony od pogody. Tam, gdzie ostatnio popadało, trzeba było wstrzymać prace. Polska Izba Zbożowo-Paszowa zauważa, że żniwa przebiegają wyraźnie szybciej niż w poprzednich latach. - Są one najbardziej zaawansowane na południowym zachodzie kraju, gdzie zboża podstawowe zebrano już z ponad 80 proc. areału.

Spis treści

Żniwa rozpoczęły się bardzo szybko, ponieważ już w czerwcu, co dotyczyło nie tylko jęczmienia, ale i m.in. rzepaku. Czy rekordowo wcześnie zakończą się, zdecyduje pogoda.

Trwają zbiory zbóż w Polsce

Nie tylko południe kraju ma za sobą zasadniczą część żniw zbożowych i rzepakowych. Podobnie bywa w centrum Polski, jeśli nie przeszkadzała pogoda. Z obserwacji Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej wynika, że na północy Polski zbiory powoli zbliżają się do półmetka, ale "nawracające opady opóźniają żniwa".

W komunikacie izby podkreślono, że jakość zbieranego ziarna jest mocno zróżnicowana i zależna od okresu wegetacji i ilości wody w glebie.

"Z terenu dobiegają informacje o niskim białku w ziarnie pszenicy, szczególnie na zachodzie kraju, przy dobrych pozostałych parametrach" - zaznaczono.

Eksperci izby uważają, że mniej od przedżniwnych przewidywań będzie pszenicy konsumpcyjnej z racji uzyskiwanych parametrów.

Z pól znikają ostatnie rzepaki

Z danych Izby wynika, że zbiory rzepaku ozimego w Polsce są na ukończeniu. "Z sygnałów płynących z terenu wynika, iż wielu regionach kraju rolnicy osiągali plony rzepaku niższe od spodziewanych, zazwyczaj w przedziale 2.5-3.5 t/ha" - przekazano. Dodano, że zaolejenie nasion wynosi ponad 42 proc.

Takie dane podał w rozmowie ze Strefą Agro także Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Zaznaczał wówczas, że plony rzepaku nieco rozczarowują.

Niska cena powstrzymuje przed sprzedażą zbóż

Zaznaczono, że pomimo trwających zbiorów, "w większości regionów kraju rynkowa podaż ziarna jest uszczuplona". W opinii IZP, rolnicy niechętnie sprzedają ziarno przy obecnych cenach, przez co wielu z nich decyduje się na jego przechowanie. Podkreślono, że zboża sprzedają głównie ci producenci, którzy nie dysponują odpowiednią powierzchnią magazynową i potrzebują środków finansowych.

Wyniki eksportu zbóż z Polski

"Według wstępnych danych, w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 (lipiec-maj), eksport zbóż z kraju wyniósł ponad 11672 tys. ton wobec 10412 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu" - podano w raporcie.

Izba tłumaczy, że eksport wyniósł w przypadku:

  • pszenicy ponad 6162 tys. ton (wobec 4932 tys. ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu),
  • żyta – 727 tys. ton (427 tys. ton),
  • pszenżyta – 583 tys. ton (629 tys. ton),
  • kukurydzy – 3611 tys. ton (3987 tys. ton),
  • owsa – 155 tys. ton (95 tys. ton),
  • jęczmienia – 433 tys. ton (246 tys. ton).

"Z kolei, w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 (lipiec-maj) eksport rzepaku z kraju wyniósł ponad 730 tys. ton wobec 480 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu" - wskazano.

W lipcu br., eksport zbóż z kraju wyraźnie spowolnił. Wpłynęły na to m.in niskie zapasy ziarna w kraju na początku bieżącego sezonu 2024/25. "Oceniamy, iż w lipcu br., eksport pszenicy drogą morską raczej nie przekroczy 200 tys. ton. Śladowy będzie eksport kukurydzy" - podano.

Dodano, że "import zbóż ogółem w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 (lipiec-maj) wyniósł 714 tys. ton wobec 3250 tys. ton sprowadzonych do kraju w tym samym okresie poprzedniego sezonu".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl