Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Andrzeja Dudy. Gdzie można dziś spotkać prezydenta?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy
Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy fot. Jakub Szymczuk/KPRM
W piątek w całym kraju odbywają się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Ojców Niepodległości, wręczył również odznaczenia państwowe i wziął udział we mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. Gdzie można dzisiaj spotkać prezydenta?

Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda w piątek rano w dniu Narodowego Święta Niepodległości złożył wieńce pod znajdującymi się przy trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Wincenta Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Później Andrzej Duda wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dominikanin, teolog i pisarz ojciec Jacek Salij został odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski wyróżniony został satyryk Jan Pietrzak oraz ks. Jan Sikorski.

Prezydent: Niepodległość nie jest dana raz na zawsze

Zwracając się w przemówieniu do uhonorowanych Andrzej Duda stwierdził, że ich dorobek jest bardzo zróżnicowany i świadczy o zróżnicowaniu Polski. Mówił także o tym, jak ważna jest suwerenność narodu i ostrzegał, że "niepodległość nie jest dana raz na zawsze".

- Kiedy Rzeczpospolita (...) jest wolna, rzeczywiście suwerenna i niepodległa - to największa służba, jaką można dla niej czynić to między innymi jest (...) kształtowanie postaw. Takich, które będą umiały ją utrzymać; takich, które będą umiały ją rozwijać we właściwym kierunku; takich, które będą powodowały, że także i kolejne młode pokolenia będą o Polsce pamiętały i o swoim obowiązku - powiedział prezydent Duda w Belwederze.

Jak wskazał, gdyby dzisiaj mogło do nas przemówić z zaświatów wielu bohaterów niepodległości, "tych, którzy ginęli na różnych frontach, po to, by odzyskać wolną, suwerenną i nieodległą Polskę, to wielu postaw nie byliby w stanie zrozumieć".

- Przez to, że poczucie, w jakimś sensie zagrożenia niebytem własnej ojczyzny, kiedy się ją rzeczywiście ma - zanika, nie myśli się o tym w ogóle. Po prostu jest. A niepodległość nie jest dana raz na zawsze. A niepodległość trzeba pielęgnować. O suwerenności trzeba pamiętać. Trzeba o niej myśleć, żeby pozostać suwerennym - podkreślił prezydent.

Msza święta za Ojczyznę

O godz. 10, prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz przebywającą z wizytą w Polsce litewską parą prezydencką Gitanasem Nausedą i Dianą Nausediene wzięli udział w uroczystej mszy za ojczyznę, która odprawiona została w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W homilii bp Lechowicz podkreślił, że "Polska zawdzięczała niepodległość swym niepodległym obywatelom".

- Polacy osiągnęli cel w postaci niepodległości ojczyzny między innymi dzięki ciągłemu sprzeciwowi wobec wszystkich i wszystkiego, co zagrażało polskiej tożsamości – polskiej kulturze i tradycji - powiedział hierarcha.

- W warunkach odzyskanej niepodległości nie wystarczy sprzeciw - dodał. - Potrzebna jest postawa solidarnej odpowiedzialności za los Ojczyzny - wskazał bp Lechowicz.

Za św. Janem Apostołem ostrzegł: "Uważajcie na siebie, abyście nie utracili tego, co zdobyliście pracą".

Gdzie jeszcze pojawi się prezydent Andrzej Duda?

W południe odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, podczas których prezydent zabierze głos. "Można się spodziewać, że pan prezydent będzie mówił o tym, jak wysoka jest cena, którą czasem się płaci za niepodległość - tak, jak Polacy w 1918 roku i w latach późniejszych, tak, jak i Ukraińcy obecnie walczą o swoją niepodległość" - zapowiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego zaplanowano również wystąpienie prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.

Prezydenci Polski i Litwy złożą również wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po uroczystościach Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

od 12 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl